piątek, 15 września 2017

Sebastien De Castell - Ostrze zdrajcy


Wielkie Płaszcze miały być gwarantem przestrzegania królewskich praw. Trybuni jeździli po kraju i rozstrzygali sprawy wśród ludu. Nie znalazło to poparcia wśród książąt przyzwyczajonych do samodzielnego władania na swoich ziemiach. Król zginął, a Falcio val Mond i jego przyjaciele Kest i Brasti wraz z pozostałymi Płaszczami zostali ogłoszeni zdrajcami.

Pierwsza część cyklu "Wielkie Płaszcze" to fantastyczna (dosłownie i w przenośni) powieść z gatunku "płaszcza i szpady", choć w tym wypadku powinno być raczej "płaszcza i rapiera", gdyż taką bronią posługują się główni bohaterowie (w tym miejscu następuje mały zgrzyt z grafiką na okładce, gdyż postać tam ewidentnie trzyma miecz). Również płaszcz nie jest jakimś zwyczajnym okryciem, lecz pewnego rodzaju zbroją i miejscem przechowywania wielu przydatnych gadżetów.
Historia Falcio i jego przyjaciół jest ciekawa i dobrze poprowadzona. Zostajemy wrzuceni w jej środek, a w późniejszych retrospekcjach poznajemy szczegóły zdarzeń, które doprowadziły do uznania królewskich obrońców za persona non grata. Autor funduje nam kilka interesujących zwrotów akcji, przez co w trakcie lektury musimy zrewidować nasze spojrzenie na historię val Monda.
A będąc przy bohaterach - autor stworzył wyjątkowo interesujące postaci. Każdy z trójki "Płaszczy" ma swoje charakterystyczne cechy, choć najmocniej są one nakreślone u Falcio, gdyż to z jego pierwszoosobowej perspektywy obserwujemy wydarzenia. Jest on "charakterny" i ma twardo ustalone zasady moralne, lecz jego wadą jest zbytnia gadatliwość, przez co pakuje się co rusz w kłopotów, które wcale nie ułatwiają zdobycia przychylności ludzi u władzy. Jego przyjaciele muszą więc wyciągać go z tarapatów i nie omieszkają mu wciąż o tym przypominać
Atutem powieści są również dobrze opisane sceny pojedynków, których jest w fabule dużo, ale każdy z nich wyróżnia się np. opisem nowej techniki lub konfiguracją walczących po stronie stróżów prawa.
Podsumowując - część pierwsza (z czterech) bardzo zachęca do sięgnięcia po następne i sprawdzenie co tam Falcio i jego kompani nawywijają. I jestem przekonany, że będzie to emocjonująca lektura.


Tytuł: Ostrze zdrajcy / Traitor's blade
Autor: Sebastien De Castell
Wydawca: Insignis
Rok wydania: 2017
Stron: 418

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...