czwartek, 14 czerwca 2018

James Montague - Klub miliarderów. Jak bogacze ukradli nam piłkę nożną


Dziś startuje największa piłkarska impreza na świecie. Warto więc spojrzeć na kulisy tej dyscypliny.

James Montague jest dziennikarzem sportowym. "Klub miliarderów" to jego trzecia książka związana z piłką nożną.
Pisarz przedstawia w niej kulisy spraw związanych z własnością klubów piłkarskich. Rozpoczyna od wydarzeń, które są znane nawet takiemu niedzielnemu kibicowi jak ja. Kiedy Roman Abramowicz kupował w 2003 roku Chelsea, mówiły o tym wszystkie media. Zainteresowanie jego osobą wynikało z faktu, że nie do końca jasne są okoliczności w jakich doszedł do swojej fortuny. Montague pisze o tym, ale ponieważ rzecz dotyczy Rosji, to prawdy i tak nie poznamy. Powiązania biznesu i polityki są tam tak mocne i jednocześnie tak zamglone, że nie ma sposobu na potwierdzenie krążących plotek. Wazny natomiast jest fakt, że jego śladami poszli inni oligarchowie, którzy uznali, że posiadanie drużyny z Premier League jest swego rodzaju zabezpieczeniem.
Inne podejście prezentują biznesmeni zza oceanu. Kupują kluby, aby poszerzać swoje portfolio franczyz sportowych. Duża część materiału o tym jest poświęcona zasadom panującym w lidze futbolu amerykańskiego (przy okazji - zawsze uważałem, że nazywanie tego sporu futbolem to duże nadużycie).
Trzecia duża grupa właścicieli to ludzie pochodzący z Dalekiego Wschodu, którzy zainteresowali się piłką nożną, bo przewodniczący partii jest jej fanem. I okazuje się, że to z nimi są największe problemy na linii właściciel - klub.
Ostatnia część jest poświęcona bogaczom z Bliskiego Wschodu. Montague opisuje sprawy związane z kolejnymi mistrzostwami, które odbędą się w 2022 roku w Katarze. Prezentuje skandal korupcyjny, który zmusił przewodniczącego FIFA do rezygnacji ze stanowiska. Dużo miejsca poświęca też przedstawieniu w jakich warunkach budowane są obiekty na tę imprezę. Opisuje niemal niewolnicze warunki pracy robotników z Indii, Bangladeszu, Ghany i wielu innych krajów. Przytacza raporty Amnesty International oraz opowieści pracowników, którzy musieli się zadłużyć, aby w ogóle myśleć o pracy w takich miejscach.
Jeżeli mielibyście przeczytać tylko jedną książkę o piłce nożnej, to darujcie sobie wspomnienia byłych zawodników. Pozycja autorstwa Jamesa Montague'a jest tym, co pokaże wam co się kryje za kulisami i dlaczego tak nakręciła się spirala kwot transferowych, bo tam gdzie pojawiają się pieniądze, tam pojawia się degeneracja.


Tytuł: Klub miliarderów. Jak bogacze ukradli nam piłkę nożną / The Billionaires Club: The Unstoppable Rise of Football's Super-Rich Owners
Autor: James Montague
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018 / 2017
Stron: 336

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...