wtorek, 26 czerwca 2018

Magda Stachula - W pułapce


Klara budzi się na klatce schodowej swojego bloku. Nie pamięta skąd się tam wzięła, ale wkrótce przekonuje się, że od jej wyjścia z domu minęły dwa dni. Próbując rozwiązać zagadkę brakujących dni, znajduje informacje o podobnym zdarzeniu dotyczącym dziewczyny w Berlinie.

"W pułapce" to trzecia książka Magdy Stachuli. Tak jak dwie poprzednie jest to thriller psychologiczny. Nie miałem okazji ich czytać, ale po lekturze obecnej mam chęć to nadrobić.
Autorka w bardzo dobry sposób przedstawia jak na taką samą sytuację reagują różne osoby. W książce mamy dwie bohaterki - obie zostają porwane i uwolnione po kilku dniach. O ile jednak Klara postanawia dowiedzieć się co się stało i podejmuje się prywatnego śledztwa, tak Lisa załamuje się i zamyka w sobie. Leczy się u psychoterapeuty, unika ludzi i cały czas rozpamiętuje to wydarzenie. Postać ta jednak nie jest tak zupełnie jednoznaczna - bo choć jest załamana, to mamy też tu przedstawione zachowania, które zupełnie do takiej postawy nie pasują. I właśnie ta część jest dla mnie najbardziej interesująca - bardzo byłem ciekawy jak daleko się posunie Lisa w swojej obsesji. Plus także za zakończenie nawiązujące do tego wątku.
Ogólnie podobała mi się koncepcja kontrastu, która mocno polaryzuje wydarzenia w fabule i ją napędza. Dotyczy ona nie tylko samych bohaterek, ale również ich otoczenia. Z jednej strony jest rodzina Klary, z surowym ojcem na czele. Paradoksalnie to właśnie ten rodzaj wychowania spowodował, że dziewczyna znajduje w sobie siłę aby stawić czoła strachowi i tej niepewności co się stało. Z drugiej strony są bliscy Lisy - kochający swoje dzieci, ale przez to pozwalający swojej córce na ciągłe obawy.
Pomiędzy tymi dwiema historiami przeplata się jeszcze jedna - to relacja porwanej dziewczyny, jednak dopiero pod koniec dowiadujemy się kto to jest. Przy okazji poznajemy motywację człowieka stojącego za wydarzeniami w książce.
Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, co w przypadku takich historii sprawdza się najlepiej. Pozwala na bezpośrednie przekazanie stanu umysłu człowieka, co jest bardzo istotne w przypadku thrillerów psychologicznych.
Podsumowując - bardzo dobra pozycja w swoim gatunku.


Tytuł: W pułapce
Autor: Magda Stachula
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2018
Stron: 294

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...