czwartek, 21 czerwca 2018

Vladimir Wolff - Łódź Charona


W Szczecinie zostaje odnalezione ciało starszego mężczyzny. Obrażenia wskazują, że przed śmiercią był torturowany. Sprawą zajmuje się komisarz Paweł Tomczyk. Wkrótce jednak zaczyna żałować, że to do niego trafiła.

W nowej książce Vladimir Wolff całkowicie zmienił gatunek. Dotychczas poruszał się w obszarach political i military fiction, a tu dostajemy kryminał. Co prawda korzystający głównie ze sprawdzonych wzorców, ale nie pozostawia poczucia wtórności.
Fabuła toczy się wokół sprawy zabójstwa starszego mężczyzny. Jego ciało nosiło ślady tortur i to tych zdecydowanie okrutnych. Prowadzący sprawę odkrywa, że nie jest to jedyny taki przypadek w ostatnim czasie, a chwytając się ostatniej nadziei odkrywa, że rozwiązanie może się kryć w teczkach przechowywanych w IPN. Autor w ten sposób przedstawia jak bardzo rozbudowany był aparat bezpieczeństwa w PRL. Liczba pracowników resortu przekraczała dwadzieścia tysięcy - gdyby to odnieść do ludności mojego miasta, to mniej więcej co piąty mieszkaniec byłby w nim zatrudniony. Wolff "ustami" pracowniczki Instytutu opisuje szczególnie Departament IV - który zajmował się walką z Kościołem - oraz grupę specjalną "D". Był to zespół ludzi, którzy mieli wykonywać najbrudniejsze zadania. Z takimi właśnie demonami przeszłości przyszło się zmierzyć głównemu bohaterowi - komisarzowi Pawłowi Tomczykowi. To policjant z powołania, ale naznaczony osobistą tragedią, przez co poświęca się pracy, jako jedynej rzeczy, w której odnosi sukcesy. Mimo sporego stażu nadal Jest zdecydowany rozwiązać tę sprawę, pomimo, że czuć momentami jego frustrację brakiem postępów. Pisarz konsekwentnie prowadzi tę postać, choć trzeba przyznać, że nie szczędzi mu problemów.
Książkę czyta się naprawdę szybko, pomimo że jest w niej kilka fragmentów przybliżających sprawy z historii PRL. Warto się jednak z nimi zapoznać, bo teczki IPN to gotowy materiał na niejedną powieść.
Podsumowując - dobry kryminał z ciekawym wątkiem z historii PRL, dobrze przedstawionym głównym bohaterem i nie w pełni "happy endem" (ale tak jest bardziej interesująco).


Tytuł: Łódź Charona
Autor: Vladimir Wolff
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2018
Stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...