środa, 6 czerwca 2018

Frances Gies, Joseph Gies - Życie w średniowiecznej wsi


Joseph i Frances Gies kolejny raz zabierają nas w czasy średniowiecza. Po wizycie na zamku i w mieście przyszła pora na wieś.

Przed lekturą tej książki byłem przekonany, że średniowieczna wieś to było po prostu miejsce, gdzie mieszkało w mniejszym lub większym oddaleniu od siebie kilka rodzin i każda sobie gospodarowała na kawałku ziemi, czasem pracując u lorda i oddawała część swoich zbiorów jako daninę. Cóż, byłem w błędzie. Wiejska osada w tamtym czasie była dobrze zorganizowaną strukturą a poszczególni jej członkowie mieli konkretne zadania i funkcje. Co prawda, pan ziemski sprawował nad nimi władzę, ale rzadko w sposób bezpośredni - najczęściej wybierał swoich zastępców i im powierzał np. nadzór nad chłopami w trakcie prac na jego ziemi. Mieszkańcy wsi mieli swoje sądy, choć to kto ma sprawy rozstrzygać zależało od ich charakteru - zwykłe podlegały lordowi, te związane z moralnością kościołowi, a o morderstwo sądom królewskim.
Autorzy w swojej książce przedstawiają bardzo dużo aspektów codzienności - nie tylko chłopów, lecz również osób kościelnych i władców ziemskich. Omawiają sprawy związane z prawem, zabawami, wiarą czy przynależnością terytorialną. Trzeba jednak pamiętać, że jest to opis wsi angielskiej, która w pewnych sprawach różniła się od tego typu osad na ziemiach polskich.
Pozycja jest oparta na bardzo bogatym materiale źródłowym, którego część pochodzi z omawianego okresu. Przypisy jednak znajdują się na końcu, co powoduje, że trzeba albo całkiem je pomijać albo co chwilę przekładać strony. Zaletą są ilustracje, które również opierają się na dokumentach.
Polecam ludziom zainteresowanym okresem średniowiecza, gdyż jest to pozycja, która dostarczy solidną dawkę wiedzy na temat tamtego okresu.


Tytuł: Życie w średniowiecznej wsi / Life in Medieval Village
Autor: Joseph Gies, Frances Gies
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018 / 1990
Stron: 448

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...