środa, 22 sierpnia 2018

Danny Plyler, Chad Seibert - MMA. Mieszane sztuki walki


MMA to coraz popularniejszy sport. Gale organizowane przez organizacje zrzeszające zawodników cieszą się bardzo dużą popularnością. Jeżeli więc chcecie zobaczyć "z czym to się je" to ta książka będzie świetnym przewodnikiem.

Nieco starsi czytelnicy zapewne pamiętają słynny film "Krwawy sport" z Jean-Claude'em Van Damme'em lub nieco późniejszy "The Quest". Osią fabularną obu tych produkcji był turniej, na którym zawodnicy prezentujący różne style walki konfrontowali się ze sobą, aby sprawdzić który jest najlepszy. Podobnie wyglądały też pierwsze gale organizowane przez Ultimate Fighting Championship (UFC). Dopiero w trakcie kolejnych zawodów uczestniczy zaczęli włączać do swoich stylów elementy z innych sportów. Prym wiodło tu brazylijskie jiu-jitsu, na którego techniki walki w parterze przez długi czas nie było mocnych.
Książka jest podzielona na 14 rozdziałów. We wstępie poznajemy historię MMA w Polsce, które choć startowało około dwudziestu lat temu, dopiero w ostatnim czasie staje się rozpoznawalnym sportem. Dwa pierwsze rozdziały to historia MMA na świecie (głównie jednak w USA) oraz prezentacja podstawowych spraw - sprzętu, zasad, roli sędziego itp. Części od czwartej do szóstej są poświęcone ogólnemu treningowi, który w kilku aspektach różni się od treningu zawodników zbliżonych dyscyplin.wynika to głównie z czasu rund w walkach MMA. Niemal wszystkie ćwiczenia są zaprezentowane etapami na zdjęciach, aby pokazać ich prawidłowe wykonanie.
Od rozdziału 7 zaczyna się część kierowana stricte do osób zainteresowanych MMA. Po kolei są zaprezentowane różne techniki walki, zarówno ataku, jak i obrony i wyjść z sytuacji przewagi przeciwnika. Tak jak w przypadku ćwiczeń techniki te są szczegółowo zaprezentowane na zdjęciach.
Ponadto rozdział 10 to gotowy plan treningowy, podzielony na trzy etapy - od początkującego do zaawansowanego. Natomiast części 12 i 13 opisują sprawy związane z dietą, która będzie wspierać treningi oraz ze zbijaniem wagi, ale to jest już zaawansowana kwestia.
Na koniec zaś zostawiono garść wskazówek dla chcących sprawdzić swoje nowo nabyte umiejętności w prawdziwej klatce.
Należy jednak pamiętać, że żadna książka nie zastąpi prawdziwego treningu - może wskazać jak trenować i co, ale nie pokaże ile wysiłku to kosztuje ani jaką można mieć satysfakcję kiedy się wygrywa.


Tytuł: MMA. Mieszane sztuki walki
Autor: Danny Plyler, Chad Seibert
Wydawca: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2017
Stron: 296

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...