środa, 15 sierpnia 2018

Kilka propozycji na Święto Wojska Polskiego

Źródło: https://www.flickr.com/photos/wlodi/3519255479/
Z okazji dzisiejszego Święta Wojska Polskiego zebrałem w jednym poście kilka propozycji książek, w których główną rolę odgrywają polscy żołnierze. Są to zarówno biografie, jak i beletrystyka.

1. Marcin Ciszewski - cykl Wojna.pl
To seria sześciu książek, gdzie śledzimy losy żołnierzy Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, którzy w skutek awarii eksperymentalnego sprzętu bojowego zostali przeniesieni do roku 1939. To świetne połączenie fantastyki i militariów.


2. Marcin Gawęda - IX zmiana
W realiach działań wojennych w Afganistanie autor przedstawia zmagania Polaków z lokalnym dowódcą talibskim, który za punkt honoru postawił sobie zadanie naszym żołnierzom jak największych strat. Stopniowane napięcie i wciągające finałowe starcie to niewątpliwe atuty tej książki.


3. Jacek Dutkiewicz - Dziennik dowódcy rosomaka
To wydany w formie książkowej zapis codziennej służby kaprala Dutkiewicza w ramach rzeczywistej IX zmiany PKW w Afganistanie. Autor pokazuje jak wyglądały patrole, punkty kontrolne i inne aspekty życia na misji wojskowej.


4. Marcin Górka, Piotr Głuchowski - Karbala
Obrona City Hall przez lata była ukrywana, choć było to pierwsze starcie Polaków od czasów II wojny światowej. Żołnierze pod dowództwem kpt. Kaliciaka, wsparci przez Bułgarów, przez kilka dni stawiali opór bojówkom rebeliantów. Książka, oprócz opisania samego starcia, prezentuje również szerszy obraz pobytu Wojska Polskiego w Iraku.


5. Naval - Zatoka
Z trzech dotychczas wydanych książek autorstwa Navala wybrałem "Zatokę", gdyż to w niej jest najwięcej informacji o działaniach żołnierzy GROM. Współpraca z Amerykanami w ramach działań kontrolnych na wodach Zatoki Perskiej to był jeden z ważniejszych egzaminów gotowości naszej elitarnej jednostki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...