wtorek, 28 sierpnia 2018

Agnieszka Pietrzyk - Porwanie


Seweryn Maj ma problemy finansowe. Biznes nie idzie zbyt dobrze, więc aby zdobyć pieniądze prosi znajomego o sfingowanie porwania jego syna. Już jednak na samym początku sytuacja się komplikuje. Dla przydzielonej do poszukiwań dziecka prokurator Łempickiej-Krol jest to również sprawa osobista, gdyż kilka lat temu w podobnych okolicznościach straciła syna.

"Porwanie" to druga część cyklu, którego bohaterami jest para elbląskich stróżów prawa - prokurator Milena Łempicka-Krol oraz komisarz Kamil Soroka. Tym razem połączą swoje siły przy sprawie porwania dziecka lokalnego biznesmena. Początkowo zwykłe porwanie dla okupu okazuje się skomplikowaną intrygą, która pokaże, że z zewnątrz normalna rodzina zupełnie normalna nie jest. Przecież żaden ojciec nie powinien narażać życia swojego dziecka dla pieniędzy, prawda? W trakcie lektury jednak możemy się przekonać, że nie tylko Seweryn ma coś na sumieniu. Właściwie nikt tam nie jest bez winy - dotyczy to również przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.
"Porwanie" jest kolejnym potwierdzeniem, że twórczość Agnieszki Pietrzyk rozwija się w dobrym kierunku. Jej pierwsze powieści kryminalne ("Pałac tajemnic", "Urlop nad morzem") były dosyć krótkie i raczej jednowątkowe. "Śmierć kolekcjonera" i późniejsze "Czas na miłość, czas na śmierć" są już fabularnie rozwinięte, z kilkoma wątkami pobocznymi. W najnowszej książce mamy skomplikowaną intrygę i kilka zwrotów akcji, które sprawiają, że odgadnięcie kto porwał małego Tymka nie jest łatwe. Bardzo dobrze też została oddana atmosfera niepewności i załamanie ojca dziecka, kiedy okazuje się, że to nie jego plan jest realizowany.
Autorka sporo miejsca poświeciła też rozwojowi bohaterów. Poznajemy lepiej przeszłość pani prokurator oraz dostajemy nieco wskazówek, co może się z nią dziać w kolejnych częściach (bo to, że będą to jest pewne). Jednak bardziej interesujący jest kierunek, w którym poszła postać komisarza Soroki. Już poprzednio okazało się, że ma na koncie trochę grzeszków, ale tutaj postanowił skorzystać z okazji jaką było porwanie. Mamy też więcej okazji na poznanie jego skłonności seksualnych, które są zdecydowanie nietypowe. Pisarka również kontynuuje wątki ze "Śmierci..." i tutaj też są pewne zmiany, które wpływają na ich postrzeganie. Tak więc warto mieć lekturę pierwszej części za sobą.
Oczywiście w trakcie lektury odwiedzicie kilka ciekawych miejsc na mapie Elbląga, a nawet spędzicie trochę czasu w komunikacji miejskiej. Osobiście polecam wspinaczkę na wieżę katedry św. Mikołaja. Przy dobrej pogodzie widoki są naprawdę wspaniałe.


Tytuł: Porwanie
Autor: Agnieszka Pietrzyk
Wydawca: Czwarta Strona
Rok wydania: 2018
Stron: 473

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...