środa, 23 stycznia 2019

John Bateson - Sprawa dla koronera


Ken Holmes niemal całe swoje zawodowe życie spędził jako pracownik biura koronera w hrabstwie Marin, położonym w pobliżu San Francisco.
Koroner to postać bez której nie obejdzie się żaden film czy serial kryminalny. To on dostarcza śledczym informacji na temat przyczyny śmierci, co może pomóc w ustaleniu jej rodzaju, bo to potem ma wpływ na dalsze postępowanie, zarówno policji, jak i rodzin zmarłych.
Powszechnie uważa się, że koroner musi być lekarzem - ale tak nie jest. Osoba starająca się o takie stanowisko w niektórych przypadkach nie musi mieć nawet wykształcenia medycznego. Ken Holmes, na przykład, był pracownikiem zakładu pogrzebowego z uprawnieniami balsamisty. Ważniejsze były cechy charakteru - wnikliwość, chęć poszerzania wiedzy i empatia. Ta ostatnia była istotna w kontaktach z bliskimi osób, którymi zajmował się Holmes.
W książce opisane są ciekawe przypadki z jakimi urzędnicy biura koronera hrabstwa Marin spotykali się w trakcie codziennej pracy. Przekrój przyczyn i rodzajów zgonów był niezwykle szeroki - nieszczęśliwe wypadki, morderstwa, wypadki samochodowe, samobójstwa. W przeważającej części wyjaśnienie znajdowano szybko, ale jedna ze spraw swoje rozwiązanie znalazła dopiero po kilku dekadach.
Autor przedstawia również drogę zawodową Holmesa - od grabarza, poprzez śledczego do szefa biura koronera. Ken był ostatnią osobą na tym stanowisku, gdyż wskutek rozgrywek politycznych zostało ono zlikwidowane, a obowiązki przejęło biuro szeryfa. Poznajemy również różne uwarunkowania prawne jakim podlegają koronerzy, a zmieniają się one w zależności od hrabstwa.
Holmes dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat postrzegania życia i śmierci. Stykając się z nią na co dzień można się przyzwyczaić do niej, ale powiadamiając najbliższych ofiar trzeba pamiętać, że dla nich jest to tragedia. Dlatego właśnie umiejętność rozmowy z ludźmi jest jednym z warunków starania się pracę w tym zawodzie.
"Sprawa dla koronera" będzie świetną pozycją dla szukających książek podobnych do "Trupiej farmy" lub ogólnie kryminalnej literatury faktu.


Tytuł: Sprawa dla koronera / The Education of Coroner: Lessons in Investigating Death
Autor: John Bateson
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2019 / 2017
Stron: 416

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...