środa, 9 stycznia 2019

Praca zbiorowa - Polskie triumfy


Historia Polski jest pełna wojen i bitew - jednych wygranych, innych przegranych. Prezentowana książka - jak tytuł wskazuje - skupia się na tych pierwszych.

Gdyby zapytać przeciętnego przechodnia o zwycięskie starcia Polaków to większość powiedziałaby o Grunwaldzie i "cudzie nad Wisłą". Kilka osób może dorzuciłoby Racławice i na fali bieżących spraw Wiedeń. A przecież wojsko polskie ma za sobą długą i często chwalebną tradycję wracania z wojen z tarczą a nie na niej. Trudno jednak mówić o czymś co jest mało znane. Przykładem niech będzie Karbala. Przez 10 lat obrona City Hall była okryta zasłoną milczenia. A przecież było się czym chwalić, gdyż niewielki oddział wojska RP i Bułgarów stawił czoła przeważającym siłom przeciwnika nie tracąc przy tym żadnego żołnierza. W "Polskich triumfach" znajdziemy wiele przykładów, kiedy Polacy byli tą - liczebnie - słabszą stroną, a mimo to pokonywali nieprzyjaciół.
A kto z Was słyszał o bitwie pod Czarnobylem? Przyznam szczerze, że też nie wiedziałem, że takie starcie miało miejsce. Była to nietypowa potyczka, gdyż rozegrała się na rzecze a brały w niej udział flotylle Polski i Rosji składające się z małych okrętów i motorówek.
Czytając tę książkę można też wysnuć jeden bolesny wniosek - Polacy zbyt często nie byli w stanie postawić kropki nad "i". Militarne zwycięstwa nie szły w parze z siłą polityczną lub po prostu brakowało już sił i środków na doszczętne rozbicie przeciwnika.


A jak to prezentuje się to od strony graficznej? Każde wydarzenie jest świetnie przygotowane i wspaniale zilustrowane - czy to reprodukcjami obrazów czy zdjęciami np. dowódców. Opisy bitew są wystarczająco szczegółowe, aby można było bez problemów śledzić ich przebieg, a jednocześnie aby nie czuć się jak na nudnym wykładzie. Dla chcących rozszerzyć swoją wiedzę na końcu każdego rozdziału jest bibliografia z dodatkowymi książkami.
Zaprezentowana pozycja jest naprawdę ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych militarnymi aspektami historii Polski, a szata graficzna powoduje, że książka będzie godnie się prezentować na półce.


Tytuł: Polskie triumfy
Autor: Praca zbiorowa
Wydawca: Ciekawostki historyczne / Znak
Rok wydania: 2018
Stron: 560

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...