wtorek, 19 marca 2019

Mel Lallande - Humaniści w kosmosie. Groteski science fiction


"Humaniści w kosmosie" to zbiór sześciu opowiadań, których wspólnym elementem jest osadzenie fabuły w szeroko pojętym gatunku science fiction.

Każde z opowiadań jest napisane w innym stylu. Przykładowo pierwsze przypomina swobodną opowieść, gdzie narrator przechodzi od jednego tematu do drugiego, a początek fabuły jest luźno związany z jej zakończeniem, zaś piąty tekst - tytułowi "Humaniści..." to zapis dyskusji prowadzonej przez załogę statku kolonizacyjnego, na pokładzie którego nie było żadnego przedstawiciela nauk ścisłych.
Tematyka poszczególnych krótki form jest bardzo szeroka - od przedstawienia znanych baśniowych postaci w kosmicznych wydaniach (np. Trzy Świnki to przedstawiciele galaktycznego biura windykacji), poprzez dywagacje na temat jak będą wyglądać i zachowywać się ewentualnie napotkani przedstawiciele obcych cywilizacji, po przedstawienie dystopicznej wersji świata, gdzie kobiety nie mają żadnych praw albo ten świat niemal nie istnieje z powodu niespodziewanych zmian klimatycznych.
Każda z nich w ciekawy sposób przedstawia wybrany temat, lecz mam wrażenie, że trafią one raczej do odbiorców mniej zainteresowanych "hard sf ", a bardziej nieco groteskowym przedstawieniem rzeczywistości w konwencji fantastyki naukowej.


Tytuł: Humaniści w kosmosie. Groteski science fiction
Autor: Mel Lallander
Wydawca: Novae Res
Rok wydania: 2018
Stron: 214

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...