środa, 15 maja 2019

[#CzasWojowników] Katarzyna Puzyńska - Policjanci. Ulica


Tegoroczna edycja #CzasWojowników będzie nieco się różnić od poprzednich. Po pierwsze teksty ukazują się w maju, po drugie - oprócz pozycji o wojskowych pojawią się również książki o innych służbach i formacjach, których członkowie również muszą się wykazywać w walce, choć mają za zadanie życie chronić niż odbierać.

Na początek właśnie taka zmiana. Książka Katarzyny Puzyńskiej - autorki przede wszystkim znanej z sagi o policjantach z Lipowa - to zapis rozmów przeprowadzonych z funkcjonariuszami policji, którzy na co dzień stoją na pierwszej linii kontaktów ze społeczeństwem. Służą oni i one w ogniwach patrolowo-interwencyjnych, drogówce oraz prewencji. Są to podstawowe formacje, które tworzą trzon policji. To przede wszystkim ich widać codziennie na patrolach - czy to pieszych, czy w samochodach. W zdecydowanej większości przypadków tacy funkcjonariusze znajdują się pierwsi na miejscach zdarzeń. A jak wynika z rozmów z nimi bardzo często nie mają pełnej informacji na temat tego, co zastaną po dotarciu na miejsce wezwania. W przeciwieństwie np. do oddziałów AT wchodzą do mieszkań czy innych lokalizacji bezpośrednio z ulicy. Podobnie sytuacja wygląda z policjantami z wydziału drogowego - najczęściej jeżdżą do stłuczek, ale co jakiś czas zdarza się poważny wypadek, po którym poszkodowanych trzeba wycinać z rozbitych aut. Praca w tych pionach wymaga mocnej psychiki i umiejętności przejścia nad pewnymi rzeczami do porządku dziennego.
W każdej rozmowie pisarka porusza jedną kwestię - czy kobiety sprawdzają się w roli policjantek. Odpowiedzi są zbliżone do siebie. Panie są potrzebne w tej służbie, choć jasne jest, że w przypadku konfrontacji fizycznej większość z nich będzie miał więcej trudności niż ich koledzy.
Nie da się także ukryć faktu, że u policjantów wymagane jest poczucie służby, gdyż płace są dalekie od odpowiednich za ten zakres obowiązków i wymagań.
Autorka połowę swoje honorarium przeznaczyła na wsparcie dla Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
W tym roku została wydana kontynuacja - "Policjanci. Bez munduru". Moją recenzję możecie przeczytać na portalu kulturacja.pl.Tytuł: Policjanci. Ulica
Autor: Katarzyna Puzyńska
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2018
Stron: 344

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...