sobota, 25 maja 2019

John Ellis - Dziennik kata


"Dziennik kata" to druga pozycja, jaka została zaprezentowana przez wydawnictwo Aktywa w ramach serii "Rozmowy z katem".

John Ellis przez prawie ćwierć wieku był egzekutorem brytyjskiego Home Office. Jego kariera zaczęła się w roku 1901, a zakończyła dwadzieścia trzy lata później. W tym czasie wykonał dwieście trzy wyroki przez powieszenie. Katem został właściwie przez przypadek - bardzo nie chciał obejmować schedy po swoim ojcu i postanowił, że zgłosi swoją kandydaturę na stanowisku, które wkrótce miał opuścić obecny wykonawca wyroków śmierci.
Ellis w swoich wspomnieniach skupia się przede wszystkim na opisaniu ostatnich chwil skazanych - skrupulatnie przedstawia ich zachowanie w obliczu nieuchronnie nadchodzącej śmierci. Większość z nich stawała na deskach szafotu ze strachem, ale pogodzeni i chcący odejść godnie. Oczywiście zdarzały się wyjątki - jedni do końca byli przekonani, że to pomyłka, innych niemal trzeba było na podest wnieść, bo mdleli. Kat opisuje również przypadek, kiedy skazany biegł przez całą drogę z celi śmierci i cała egzekucja zajęła kilka sekund.
Książka to również swego rodzaju kronika kryminalna tamtego okresu, gdyż Ellis prezentując kolejnych wieszanych opisuje jak to się stało, że stoją przed nim, a on zakłada im pętlę z liny. Nie robi tego bezosobowo, lecz wyraża swoje przekonanie, czy dana osoby była skazana słusznie lub nie. A poczet tych postaci jest bardzo różnorodny - od truciciela i wielokrotnego bigamisty, poprzez "damskiego boksera" do osób o wysokiej pozycji społecznej.
Choć w tytule jest słowo "dziennik", to wspomnienia nie są spisane w sposób chronologiczny. Ellis pogrupował je raczej ze względu na podobieństwa między kolejnymi egzekucjami lub skazanymi. Obudowuje to również sprawami typowo technicznymi, np. jak długa powinna być lina i jak trzeba ją przygotować, aby wieszanemu złamać kark, a nie go udusić.
Bardzo ciekawe jest również posłowie - to w nim dowiadujemy się, co spotkało kata po zakończeniu pracy na tym stanowisku, a nie był to wesoły koniec.


Tytuł: Dziennik kata / Diary of a Hangman
Autor: John Ellis
Wydawca: Wydawnictwo Aktywa
Rok wydania: 2019
Stron: 287

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...