czwartek, 23 maja 2019

[#CzasWojowników] Praca zbiorowa - Polscy bogowie wojny


Historia polskich wojen jest pełna królów, hetmanów i generałów, którzy swoją odwagą i zdolnościami wojskowymi budowali jej potęgę.

Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski, Józef Piłsudski, hetman Jan Karol Chodkiewicz - każde z tych nazwisk niesie ze sobą skojarzenia z kunsztem wojennym i wielkimi triumfami odnoszonymi pod biało-czerwonymi sztandarami. To jednak tylko kilka z postaci, których biografie zostały umieszczone w prezentowanej książce. Łącznie zebrano w niej osiemnaście biogramów dowódców - od Mieszka I poprzez Stefana Batorego, Tadeusza Kościuszkę do generała Stanisława Maczka. Różniło ich wiele - pochodzenie, wykształcenie, ale łączy jedno - zmysł taktyczny, który pozwalał im prowadzić podległych sobie żołnierzy ku zwycięstwom, często w sytuacjach, gdzie przeciwnik miał przewagę liczebną jak na przykład Szwedzi pod Kircholmem. Trzeba jednak przyznać, że "bogowie wojny" nie zawsze mieli czyste sumienia. Przykładowo działania Stefana Czarnieckiego mogłyby się kwalifikować pod zbrodnie wojenne, a służący w jego oddziałach bali się jego bezwzględności.
Książka jest świetnym uzupełnieniem dla "Polskich triumfów" i ciekawą pozycją dla miłośników polskiej historii wojskowej.


Tytuł: Polscy bogowie wojny
Autor: Praca zbiorowa
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2019
Stron: 351

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...