niedziela, 5 maja 2019

Kathleen Barber - Czy już zasnęłaś


Josie wiedzie spokojne życie ze swoim ukochanym w Nowym Jorku. Pewnego dnia na ulicy słyszy, jak ktoś rozmawia o podcaście, w którym reporterka Poppy Parnell próbuje rozwikłać zagadkę zabójstwa jej ojca sprzed prawie piętnastu lat.Wkrótce również dostaje wiadomość o śmierci swojej matki. Josie zostaje zmuszona do powrotu do rodzinnego domu i stawienia czoła przeszłości, którą uważała za pogrzebaną.

"Czy już zasnęłaś" to debiutancka powieść pochodzącej z Illinois Kathleen Barber. Jest to fabularne połączenie powieści z kryminałem i thrillerem. Wiodącym wątkiem jest tu śledztwo, jakiego podjęła się reporterka Poppy Parnell, która w ramach prowadzonego przez siebie podcastu odgrzebuje tragiczne wydarzenia, przed którymi próbuje uciec rodzina głównej bohaterki. Josie od ponad dziesięciu lat nie była w rodzinnym domu, jej siostra bliźniaczka - Laine - sięgnęła po narkotyki, zaś ich matka porzuciła je obie i wstąpiła do sekty. Czy w takich warunkach możliwe jest wzajemne przebaczenie i zapomnienie win. To może się udać, jednak droga do tego jest trudna, pełna kłótni i bolesnych rozmów. Do tego kolejne relacje Parnell rzucają coraz więcej wątpliwości na wiarygodność zeznań Laine, która wskazała winnego.
Historię poznajemy z pierwszoosobowej narracji Josie. Pozwala to pełniejsze poznanie tego, co siedzi w głowie bohaterki. Kilkukrotnie mamy też do czynienia z retrospekcjami, które przedstawiają momenty mające szczególne znaczenie dla ukazania jak narastał konflikt między siostrami.
Ponowne otworzenie sprawy zabójstwa ojca bliźniaczek pokazuje też, jak w dzisiejszym świecie takie rzeczy wywołują sensację. Między rozdziałami autorka zamieszcza fikcyjne wpisy z Twittera, dyskusje z reddita i komentarze ze strony podcastu. Ich autorzy informują o rzeczach, które powinny być przemilczane i  tym samym prowokują innych do tworzenia kolejnych teorii i rzucania oskarżeń. Mamy również wspomniane, jak grupy dziennikarzy i chętnych na zaistnienie w social mediach nachodzą siedzibę sekty, aby choć na filmie ze smartfona nagrać twarz Erin Buhrman. Z drugiej strony mamy również przykład, że prowadzenie śledztwa tylko w oparciu o relację świadka nie jest najlepszym sposobem na odkrycie prawdy.
Prowadząc postać Josie Kathleen Barber pokazuje także, że kłamstwo ma krótkie nogi i nie powinno się od niego zaczynać związku, choć trudno się dziwić bohaterce, że wolała ukryć swoje sprawy rodzinne.
"Czy już zasnęłaś" to ciekawa propozycja dla szukających historii o rodzinnych dramatach i rozgrzebywaniu tajemnic.
Tytuł: Czy już zasnęłaś / Are you sleeping
Autor: Kathleen Barber
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2019
Stron: 348

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...