środa, 15 października 2014

Dookoła świata z Szymonem Hołownią

"last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie" to nietypowy reportaż o religii. Niby tej samej na całym świecie, ale jakże odmiennej w zależności od miejsca.


Szymon Hołownia znany jest szerokiej publiczności jako współprowadzący "Mam talent". To jednak tylko część jego działalności. Hołownia jest także autorem sporej ilości książek dotyczących kościoła katolickiego i nie tylko.

Tym razem autor zabiera nas w odwiedziny do miejsc, które niekoniecznie od razu kojarzą się nam z silnymi ośrodkami religijnymi. I jest to właśnie najlepsza rzecz w tym wszystkim, bo niby co o wierze w Jezusa mają wiedzieć mieszkańcy Papui Nowej Gwinei? Czy też handlarz obrazami z zagubionej pośród Pacyfiku wyspy Guam? Wbrew pozorom można się od nich wiele nauczyć. Hołownia pokazuje również, że są kraje, gdzie chrześcijaństwo jest bardzo słabo rozwinięte, ale są w nich ludzie, którzy nie zważając na trudności niosą wiarę. Najbardziej poruszająca jest historia Mariam - muzułmanki, która zmieniła wiarę. Z tego powodu musiała uciekać z Egiptu, gdyż pozostanie w kraju oznaczało dla niej śmierć. W książce, podzielonej na 24 części, znajdujemy rozmowy z wysokimi hierarchami kościelnymi, które sąsiadują z opisami kaplic w centrach handlowych czy relacją z prawosławnego monastyru położonego gdzieś na francuskiej prowincji. Autor odwiedził również przedmieścia Filadelfii, małe miasteczko w Norwegii, znalazła się też opowieść o wolontariuszach pracujących na maleńkich wysepkach Oceanii, tłumaczących Pismo Święte na języki, z których korzysta może kilkaset osób. Wszystko to jest okraszone sporą ilością zdjęć odwiedzonych miejsc i spotkanych ludzi.
Z lekturą miałem nieco problemu. Z jednej strony lubię styl Hołowni, z drugiej strony w niektórych miejscach musiałem przeczytać jeszcze raz to co autor napisał aby dobrze zrozumieć, co chciał przekazać.
"last minute" jest pozycją dla ludzi, których nie odrzuca tematyka religijna. Szukający tylko lektury podróżniczej lub reportażu mogą być nieco rozczarowani. Ja jednak czytałem to z dużą przyjemnością.

Tytuł: last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie
Autor: Szymon Hołownia
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
Stron: 431

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...