środa, 29 października 2014

Masoński Waszyngton

"Zaginiony symbol" Dana Browna to kontynuacja przygód profesora Roberta Langdona. Tym razem akcja dzieje się w Waszyngtonie.


Robert Langdon na prośbę swojego przyjaciela Petera Solomona przylatuje do Waszyngtonu, aby wygłosić wykład. Kiedy dociera na miejsce okazuje się, że zaproszenie to mistyfikacja, a czekające na niego makabryczne znalezisko to tylko początek. Jeżeli chce uratować życie Petera i jego siostry Katherine musi rozwiązać zagadkę tajemniczego masońskiego artefaktu. Upływający czas i ścigający go agenci CIA nie ułatwiają mu zadania.

Nie ukrywam, że lubię powieści przygodowe i bardzo chętnie sięgam po takie pozycje. Znając wcześniejsze powieści Dana Browna mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać i w większości się nie zawiodłem. Tym razem pisarz na warsztat wziął organizację masonów (inaczej wolnomularstwo). Tak jak w poprzednich częściach przygód profesora Langdona zagadki piętrzą się, a ich rozwiązania wcale nie należą do łatwych. Również ilość informacji dotyczących masonów i ich organizacji jest całkiem duża. Tak samo sprawa ma się z mniej specyficznymi kwestiami jak na przykład znaczenie ogólnie znanych symboli.  Problemem jest natomiast to, że tych informacji jest nawet nieco za dużo. Ogólnie cała książka jest zdecydowanie za długa. Opisy niektórych miejsc i rzeczy są zdecydowanie za dokładne. Tak samo historia głównego przeciwnika jest "przegadana" - ma się wrażenie, że autor chciał przedstawić tą postać bardzo dogłębnie. Sporo jest powtórzeń i w pewnym momencie zaczyna to irytować. Zakończenie całej historii też jest takie nijakie i trudno mi było za pierwszym razem je zrozumieć.
Pomimo tych niedogodności książka jest ciekawa. Kilka zaskakujących zwrotów akcji, oprowadzenie po najważniejszych obiektach Waszyngtonu i spora doza historii Stanów Zjednoczonych sprawiają, że lektura mija w miarę szybko.
Dla spostrzegawczych na okładce jest umieszczona zagadka - aby ją rozwiązać trzeba znaleźć podpowiedź w książce. Mała rzecz, a cieszy.
Podsumowując - lektura dla wytrwałych wielbicieli pozycji przygodowych. W zamian za cierpliwość jest ciekawa akcja i spora ilość informacji o masonach.

Tytuł: Zaginiony symbol / The lost symbol
Autor: Dan Brown
Wydawnictwo: Albatros / Sonia Draga
Rok wydania: 2010 / 2009
Stron: 623

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...