czwartek, 23 października 2014

Wyścig po pomnik trwa

Trzeci tom "Pomnika cesarzowej Achai" przynosi rozwiązanie większości zagadek, ale nie jest to jeszcze koniec.Tomaszewski z Kai płynie na płaskowyż Banxi, aby zbadać przyczynę zerwania kontaktu ze statkiem "Gradient" na pokładzie, którego byli naukowcy wysłani z misją badawczą. W wiosce do której trafiają, młoda czarownica zostaje zaatakowana przez mistrza, który chce ją ukarać za współpracę z Polakami. W odwecie za to cesarzowa, po "niewielkich" naciskach ze strony RP postanawia upokorzyć Radę Czarowników i mianować Kai mistrzynią. Shen po wizycie w jednej z bibliotek Zakonu przekazuje istotne informacje na temat poszukiwań prowadzonych przez księcia Osiatyńskiego. Tomaszewski również odkrywa tajemnicę dziwnego zachowania Wyszyńskiej i towarzyszących jej inżynierów. Tymczasem wojska lądowe podejmują się operacji na płaskowyżu Banxi, której celem jest doprowadzenie grupy czarowników do świątyni Potworów. Rozpoczyna się wyścig pomiędzy piechotą a marynarką.

Trzeci tom "Pomnika..." przynosi rozwiązanie jednej z głównych zagadek, wokół której krąży akcja, rzuca też sporo światła na cel poszukiwań tytułowego artefaktu. Ciekawe mi się wydało to, w jaki sposób nastąpiło powiązanie świata Achai z naszym. Autor również dobrze nakreślił konflikty pomiędzy rodzajami wojsk oraz wykreował poczucie, że każdy - począwszy od sprzątaczki, a skończywszy na generałach - jest szpiegiem i pracuje dla kogoś. Pisarz również powoli wprowadza wątek rywalizacji pomiędzy Wyszyńską i Kai o względy Tomaszewskiego, który również zaczyna się zastanawiać nad swoimi relacjami z nimi. I na szczęście żadna ze stron tego trójkąta nie jest tak nierozgarnięta aby nie załapać, co się święci. Jest to sporym plusem dla tej historii. Na podkreślenie zasługuje również kwestia opisu operacji wojskowych - Ziemiański nie skupia się tylko na akcji i scenach bitewnych, lecz również podkreśla wagę posiadania zaplecza i sprawnej logistyki, gdyż żołnierz, nieważne jak wyszkolony, pozbawiony żywności i amunicji nie będzie stanowić żadnej siły.
Nieco z boku biegnie historia Shen, ale jej postać wydaje się być nieco mniej rozwijana ze względu na przeniesienie ciężaru akcji tego tomu na przedstawienie tajemnicy Potworów i Ziemców. Uważam, że takie podejście wpłynęło pozytywnie na fabułę.
Na ostatnich stronach tomu dostajemy kolejną porcję zagadek, coby mieć o czym myśleć do premiery części czwartej, choć finał może również stanowić mocno otwarte, lecz jednak zakończenie.

Tytuł: Pomnik cesarzowej Achai tom 3
Autor: Andrzej Ziemiański
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2014
Stron: 800

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...