poniedziałek, 24 listopada 2014

Hołownia i Prokop robią porządki

„Wszystko w porządku. Układamy sobie życie" to druga wspólna książka duetu Szymon Hołownia  - Marcin Prokop.


Dwaj panowie tym razem postanowili zrobić małe porządki i w nieco nietypowy sposób przedstawić rzeczy i ciekawostki, które zebrali w trakcie swoich zmagań z życiem. Książka jest podzielona według pomieszczeń w domu, więc mamy rozdziały pod nazwą „Kuchnia”, „Siłownia” czy też „Biblioteka”.  Z oczywistych względów „Sypialnia” i „Łazienka” mają tylko strony tytułowe. W każdej części autorzy przedstawiają różne rankingi, zestawienia, wspomnienia lub listy życzeń.
Jako, że Hołownia i Prokop w kilku fundamentalnych kwestiach stoją do siebie w opozycji, niektóre propozycje mogą być dosyć niezwykłe, zwłaszcza gdy czytelnik jest bardziej po stronie jednego z nich. Przykładowo w odpowiedzi na 11 przebojów zaangażowanych religijnie Prokop przedstawia 6 artystów, których nigdy nie polubi Hołownia. Jest to zdecydowanie prawdziwy tytuł, gdyż osoby tam przedstawione reprezentują wyjątkowo dziwny zmysł artystyczny.
Czytając tą pozycję łatwo zauważyć, że w przypadku Marcina Prokopa istotna część zawartości  jego „pudełek” stanowią wytwory szeroko pojętej popkultury. Szymon Hołownia natomiast skupia się na „duchowej” stronie swoich zbiorów. Wychodzi z tego niezwykle interesujący kolaż. Podoba mi się taka konwencja i lepiej mi się to czytało niż typowa autobiografię czy wywiad-rzekę. Pomaga w tym również ciekawy styl w jakim całość jest napisana.
Pomimo, że książka sprawia wrażenie opowiastki lekkiej i przyjemnej, to nie jest taka w całości. Jedna z części napisana przez Hołownię jest bardzo poważna. Kilka historii tam zawartych dotyczy osób, których już nie ma wśród żyjących, ale dla niego są w jakiś sposób ważne – mimo, że nie wszystkich poznał osobiście. Prokop również wspomina o zmarłych, lecz w jego przypadku są to postaci innego typu i ich historie nie niosą tak dużego ładunku emocjonalnego.
Jeżeli można mówić o wadach to jest to lektura dosyć ciężka pod względem wagowym - trochę ponad 500 stron i twarda okładka sprawiają, że nie zawsze będzie się wygodnie czytało.
Na końcu znajduje się lista stron, książek i artykułów, które stanowiły źródło inspiracji dla poszczególnych zestawień. Jest na tej liście około 100 pozycji, więc jej zawartość jest wartościowym rozwinięciem opisanych tematów. Ponadto w treści znajduje się duża ilość zdjęć ilustrujących kolejne punkty.
Pozycja jest interesująca dla fanów dwóch prowadzących „Mam talent” oraz szukających nietypowych informacji typu „10 rzeczy, które powinien umieć prawdziwy mężczyzna”.

Tytuł: Wszystko w porządku. Układamy sobie życie
Autor: Szymon Hołownia, Marcin Prokop
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2013
Stron: 510

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...