piątek, 7 listopada 2014

Jeszcze raz wrzesień '39

"www.1939.com.pl" to pierwsza część historii żołnierzy, którzy zostali przeniesieni w czas kampanii wrześniowej.
Dzień, w którym major Jerzy Grobicki miał złożyć rezygnację ze służby w Wojsku Polskim zdecydowanie nie poszedł po jego myśli. Nie tylko nie odszedł ze służby, ale dostał awans i dowództwo Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, który następnego dnia miał ruszyć na poligon, aby przeprowadzić ćwiczenia przed wyruszeniem do Afganistanu. Na wyposażeniu batalionu znalazł się najnowszy produkt amerykańskiej myśli technicznej - emiter pola siłowego. Jednak w trakcie testów dochodzi do nieoczekiwanego zdarzenia i żołnierze przenoszą się w czasie do września 1939 roku. Podpułkownik Grobicki musi podjąć życiową decyzję - czy starać się pozostać w ukryciu i jak najszybciej wrócić do swoich czasów, czy też wykorzystać posiadaną siłę ognia i podjąć działania, które mogą zmienić znaną nam historię?
Motyw podróży w czasie nie jest niczym nowym. Tym razem jednak akcja dotyczy historii naszego kraju. Marcin Ciszewski, historyk z wykształcenia, postanowił przedstawić "co by było, gdyby..." we wrześniu 1939 Polacy dysponowali współczesnym sprzętem - czołgami PT-91, haubicami czy nawet śmigłowcami. Do tego dochodzi najnowszy wynalazek amerykańskich naukowców, którego wadliwe działanie powoduje całe zamieszanie w czasie (choć sam sposób przeniesienia oddziału przypomina mi scenę z japońskiego filmu "Misja 1549"). Oczywiście wszystko to pozostaje w sferze pobożnych życzeń, ale podane zostało w ciekawy sposób.

Debiutancka powieść Ciszewskiego jest napisana bardzo dobrze, fabuła poprowadzona jest w sposób logiczny. Sceny walki są dynamiczne, ale nie ma problemu ze zrozumieniem, kto kogo teraz bije. Szczegóły typowo wojskowe i techniczne nie przytłaczają i nie są sztuką samą dla siebie. Podobnie jest z opisami - są takie jakie powinny, być bez zbędnego spowalniania akcji.
Książka przypadnie do gustu fanom połączenia sci-fi i historii, zwłaszcza tej nieco nowszej oraz poszukującym ciekawej historii wojennej.


Tytuł: www.1939.com.pl
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawca: SOL / Ender
Rok wydania: 2008
Stron: 333

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...