piątek, 21 listopada 2014

Powstanie w getcie... z GROM-em

"Major" to druga część historii żołnierzy Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, którzy z roku 2007 zostali przeniesieni w środek zawieruchy wojennej września 1939 roku.Po zakończeniu działań w kampanii wrześniowej część członków oddziału, w tym jego dowódca podpułkownik Jerzy Grobicki, wyemigrowało z okupowanej Polski. Pozostali przeszli do konspiracji i wspierali działania Armii Krajowej, szkoląc jej członków i organizując akcje, które miały zmienić sytuację w zajętym przez Niemców kraju.
Książka skupia się na postaci porucznika Janusza Wojtyńskiego - wcześniej (a właściwie później - ach, te zabawy czasem) dowódcy plutonu GROM-u, który przejąwszy obowiązki Grobickiego zajmuje się tym co umie najlepiej - walką z faszystami, produkcją broni i zdobywaniem informacji. Jest to tym trudniejsze, gdyż na scenę wkraczają Sowieci z GRU, którzy za wszelką cenę chcą zdobyć technologię MDS, aby objąć rewolucją nie tylko Europę, ale też cały świat. Jedynym sposobem wydaje się przekazanie emitera Stanom Zjednoczonym ale negocjacje nie idą tak prosto jak Polacy by chcieli. A w tle przygotowania do powstania w getcie warszawskim i niechciane uczucia i emocje, które skłaniają porucznika do jednej z dziewcząt z plutonu rozpoznania.

Pomimo, że książka jest fikcją, to występuje w niej wiele postaci historycznych - generał Stefan Rowecki "Grot", porucznik Jan Piwnik "Ponury" czy też generał Jurgen Stroop oraz Alfred Spilker. I właśnie to bardzo dobrze napisane połączenie "nieprawdy" z prawdziwymi osobami i wydarzeniami sprawia, że lektura jest bardzo wciągająca i mija szybko. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to pozycja samodzielna i bez znajomości poprzednich wydarzeń trudniej jest zrozumieć bieg akcji.

Patrząc na listę książek autorstwa Marcina Ciszewskiego to dochodzę do wniosku, że pisarz chyba lubi wydawać swoje książki w innym porządku niż wewnętrzna chronologia danego cyklu. "Major" stanowi kontynuację www.1939.com.pl, a został wydany jako trzeci. Podobnie sprawa wygląda z serią o Jakubie Tyszkiewiczu.
Jako dodatek poniżej możecie obejrzeć demo ekranizacji "Majora". Moim zdaniem bardzo dobrze oddaje klimat powieści i chętnie bym się wybrał do kina.

 


Tytuł: Major
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawnictwo: Ender
Rok wydania: 2010
Stron: 315

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...