piątek, 13 lutego 2015

[Z kartonu na strychu] Sprawy X: FBI i parapsychologia

Zanim "Z Archiwum X" oficjalnie pojawiło się w TVP, jeden z tygodników z programem telewizyjnym używał takiego tytułu dla tego serialu. Ale tym razem sprawa będzie dotyczyła książek.Fox Mulder, przez kolegów z FBI ochrzczony "Spooky" (Nawiedzony), zajmuje się najbardziej tajemniczymi sprawami na które w swojej pracy natykają się agenci. Wierzy, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Obwinia również obcych za zniknięcie jego siostry Samanthy. Dyrekcja Biura przydziela mu do nadzoru agentkę Scully. Ma ona temperować Muldera i wyszukiwać racjonalne uzasadnienia dla badanych przypadków.
W 1996 roku wydawnictwo Da Capo wprowadziło na rynek serię książek "Z Archiwum X". Były to literackie adaptacje wybranych odcinków z kilku sezonów serialu, np. "Zdążyć do zmroku" to odpowiednik 20 odcinka z pierwszej serii, a "Strach" - 3 odcinka drugiej serii, przy czym kolejność wydania nie jest zgodna z kolejnością serialu.
Opisywane książki są stosunkowo samodzielnymi pozycjami, gdyż nie dotyczą tzw. "odcinków mitologicznych" (czyli związanych z głównym wątkiem rządowego spisku), lecz epizodów typu "monster of the week". Objętość tych pozycji jest niewielka, około 100 stron, a ich lektura zajmuje tylko trochę więcej czasu niż obejrzenie pojedynczego odcinka. Styl pisania jest prosty - nie ma tu zbędnych opisów czy czegoś więcej niż to, co można zobaczyć na ekranie. Mimo to, a może właśnie dlatego łatwo wczuć się w ten specyficzny klimat - oczywiście prościej będzie to zrobić czytelnikom, którzy serial widzieli.
Seria "zielona", której dotyczy ten wpis składa się z 11 książek - ja mam 4. Swego czasu kupiłem je w antykwariacie za dosłownie parę złotych. Oprócz tego była seria "czerwona" w nieco zmienionej szacie graficznej oraz kilka pozycji, które ukazały się nakładem innych wydawnictw. Z tych innych mam komiksy z TM-Semic, ale to materiał na kolejny wpis :)
A tymczasem proponuję przypomnieć sobie główny motyw muzyczny autorstwa Marka Snowa.

Tytuł: Z Archiwum X / X-Files
Autor: Les Martin, Ellen Steiber
Wydawnictwo: Da Capo
Stron: około 100
Rok wydania: 1996

2 komentarze:

  1. Czytałam to jako nastoletnia smarkula, zafascynowana tym serialem :D Wspomnienia... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też lubiłem ten serial i kupiłem tych parę książek. Będzie jeszcze post o komiksach :)

      Usuń

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...