piątek, 23 września 2016

Mały wielki samochód

Wczoraj minęło 16 lat od kiedy z taśmy montażowej zjechał ostatni egzemplarz Polskiego Fiata 126p. W żartach nazwa ta jest rozwijana jako "Fatalna Imitacja Auta Turystycznego 1-osobowa 2-drzwiowa 6-krotnie przepłacona".Maluch jest symbolem powszechnej motoryzacji w okresie PRL-u. Przemysław Semczuk w biografii tego auta pokazuje, że wbrew pozorom to auto nie było tak powszechne jak się wydawało.

Od razu przyznam, że moja znajomość z Maluchem ogranicza się do kilku przejażdżek jako pasażer w aucie kolegi ze studiów. Ogólnie z motoryzacją jestem trochę na bakier - pierwszy samochód kupiłem dopiero rok temu, choć prawo jazdy mam od dziewięciu lat. Jednak ten wpis nie ma być o mnie.
"maluch biografia" to nie tylko historia tego jednego konkretnego modelu, lecz również polskiej motoryzacji okresu od końca lat sześćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych. Pokazuje, jak bardzo polityka wpływała na codzienne życie Polaków. Transport prywatny był lekceważony, a posiadanie własnego auta było bardzo rzadkim przypadkiem. Rewolucja przyszła na początku lat siedemdziesiątych, kiedy podpisano umowę z Fiatem na licencyjną produkcję modelu 126. To on miał się stać podstawowym środkiem lokomocji na polskich drogach. Jak można się przekonać z lektury plan swoje, a życie swoje.
Bardzo ciekawą częścią książki jest ta opisująca historię studentów z Krakowa, którzy dwoma Maluchami wybrali się w podróż dookoła świata. Niemniej ciekawe od perypetii w czasie drogi są te jakie mieli w trakcie organizacji wyprawy.
Samochód ten odcisnął swoje piętno na twórczości w tamtych czasach - pojawiał się w piosenkach, serialach (słynny "Czterdziestolatek"), wierszach itp. Spory zbiór takich utworów znalazł się również w książce. Oczywiście nie obyło się również bez satyry - tej w żartach, jak i tej w docinkach.
Atutem książki jest bardzo dużo materiału źródłowego - zdjęć, rysunków, artykułów z prasy codziennej i branżowej. Widać, że autor postarał się przy przygotowaniu tej pozycji.
Podsumowując - świetna pozycja dla wielbicieli Malucha. Polecam też ogólnie fanom motoryzacji, zwłaszcza polskiej z okresu PRL.


Tytuł: maluch biografia
Autor: Przemysław Semczuk
Wydawca: Znak
Rok wydania: 2014
Stron: 317

2 komentarze:

 1. Zapamiętam ten tytuł, chyba zakupię tę książkę na prezent na Mikołaja dla chłopaka. Powód? Chce kupic malucha i go zrobić na cacy. :D Że tak powiem. Chociaż z książkami ma na bakier, to to powinno mu się spodobać. ;)

  Dzięki zapodsunięcie pomysłu. :D
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie w wolnej chwili. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest często w promocji na znak.com.pl :)

   Usuń

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...