poniedziałek, 12 września 2016

O krok od wojny

"Na krawędzi szaleństwa" to druga książka z serii o Harry'ego Jonesa - byłego żołnierza i polityka. W pierwszej miał za zadanie uratować królową. Tym razem stawką jest cały świat.Na zamku w odległym zakątku Szkocji spotykają się najważniejsi przywódcy świata - premier Wielkiej Brytanii oraz prezydenci Rosji i USA. Celem tajnego zebrania jest znalezienie sposobu na powstrzymanie Chińczyków, którzy, według Anglika, rozpoczęli cybernetyczną wojnę przeciwko krajom zachodnim.

Michael Dobbs bardzo dobrze się czuje w gatunku political fiction. Trylogia "House of Cards" jest bardzo dobrym tego przykładem. Seria z Jonesem to jednak nieco inne podejście do tematu polityki i konfliktów zbrojnych. Przypomina książki Toma Clancy'ego i w żadnym wypadku nie jest to zarzut. Dobbs w ciekawy sposób opisuje bieżącą sytuację geopolityczną, przedstawiając może nieco podkoloryzowany scenariusz wojny cybernetycznej, ale mimo to działania zawarte w fabule nie są wcale takie niemożliwe. Coraz większa część naszych codziennych czynności zależy od skomputeryzowanych urządzeń, które nie zawsze są zabezpieczone w odpowiedni sposób. Osoby nieco bardziej zorientowane w temacie są w stanie przytoczyć wiele przykładów ataków, które miały na celu unieruchomienie krytycznej infrastruktury innego kraju. Efekty takich naruszeń bezpieczeństwa mogą być zgubne dla zaatakowanego.
Fabuła książki jest wciągająca. Na początku autor powoli buduje napięcie, poprzez opis zdarzeń teoretycznie nie mających ze sobą żadnych punktów stycznych - alarm w elektrowni atomowej, śmierć kochanki przywódcy chińskiej partii, aresztowanie brytyjskiego ambasadora w Pekinie. Na kolejnych stronach wydarzenia zostają ze sobą powiązane a sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Eskalacja następuje do samego końca, który jest jednak rozczarowujący. Spodziewałem się mocnego zakończenia, a dostałem takie rozwiązanie, które wygląda jakby autor nie miał na nie pomysłu. I to jest mój jedyny zarzut w stosunku do tej książki.
Podsumowując - ciekawy thriller polityczny, choć z nieco rozczarowującą końcówką.


Tytuł: Na krawędzi szaleństwa / The edge of madness
Autor: Michael Dobbs
Wydawca: AMF Plus Group
Rok wydania: 2010 / 2008
Stron: 327

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...