wtorek, 23 maja 2017

Kropka do kropki


Łączyliście kiedyś kropki, aby uzyskać obrazek? Pewnie tak, zwłaszcza będąc dziećmi. Jestem jednak przekonany, że tamte łamigłówki były naprawdę proste w porównaniu z tworzeniem obrazka z tysiąca punktów.

Thomas Pavitte jest nowozelandzkim grafikiem. Jak na razie jego największym dziełem jest Mona Liza w wersji kropkowej, która składa się z 6239 punktów. W prezentowanej pozycji nie ma tak dużych obrazków, choć plakat w środku, przedstawiający Kapitana Amerykę i Iron Mana, składa się z 1700 kropek.
W środku znajdziemy łącznie dwadzieścia obrazków, a na nich zarówno bohaterów, którzy są ikonami Universum Marvela - Kapitan Ameryka, Thor, Spider-Man - jak i tych, którzy zostali przedstawieni niedawno lub zwrócono na nich większą uwagę - Kapitan Marvel, Dr Strange, Daredevil. Równie istotni, co herosi są również twórcy ilustracji, które posłużyły za bazę. Są to m.in. Jack Kirby (jeden z filarów Marvela w latach sześćdziesiątych), Art Adams, Ron Garney - łącznie 16 artystów z różnych okresów działania Domu Pomysłów.
Muszę przyznać, że podziwiam autora za opracowanie tego typu rozrywki. Łączenie kropek wymaga sporej koncentracji, ale ile wymagało wysiłku ich przygotowanie? Nawet jeśli było wspomagane komputerowo, to ja jako informatyk wiem, że algorytmy są nie do końca precyzyjne i mogą przedstawiać wersje, która i tak wymaga ręcznego poprawienia.
Trochę aspektów technicznych. Książka jest rozmiaru kartki A3, a strony z tektury są perforowane, więc po skończeniu można taki obrazek wyrwać i powiesić na ścianie. Kropki są pogrupowane kolorystycznie, co ułatwia znalezienie kolejnych punktów. A jest to bardzo potrzebne, gdyż numerki przy nich są bardzo małe. Wykonanie jednego obrazka to około 20-30 minut, bo przydają się krótkie przerwy.

Tak wygląda strona przed rozpoczęciem rysowania.


Po pięciuset kropkach widać już jakieś szczegóły.


A tak wygląda gotowy obrazek z Daredevilem (może kiedyś dodam mu kolory?).


Oprócz prezentowanej pozycji można kupić w Polsce też wersję poświęconą Spider-Manowi, a na stronie autora są "Strażnicy Galaktyki".
Podsumowując - ciekawa zabawa dla cierpliwych. A jeżeli niekoniecznie gustujecie w motywach komiksowych to do wyboru są jeszcze inne propozycje, np. architektura, słynne obrazy, zwierzęta i rośliny.Tytuł: Niesamowite 1000x połącz kropki. Superbohaterowie Marvela
Autor: Thomas Pavitte
Wydawca: Insignis
Rok wydania: 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...