niedziela, 28 maja 2017

Życie jest pełne paradoksów


Podkomisarz Joanna Majewska z Biura Służby Wewnętrznej dostała zadanie sprawdzenia śledztw inspektora Marka Kaszowskiego. Ma zadawać pytania, a przy okazji prowadzić również sprawę dotyczącą samego Kaszowskiego.
"Paradoks" to książkowe adaptacja serialu pod tym samym tytułem. Jakie są różnice pomiędzy tymi wersjami to w tej chwili nie wiem, gdyż jeszcze nie obejrzałem tej produkcji. Wiem natomiast, że prezentowana książka to dobra lektura.
Głównym bohaterem jest inspektor Marek Kaszowski - zgorzkniały, nieufny, ale jednocześnie skuteczny policjant. Jego zachowanie społeczne wynika z poczucia winy po śmierci żony i córki w wypadku, z którego on wyszedł cały. Jest on jednym z najlepszych śledczych, gdyż jest nieustępliwy i twardo trzyma się swoich zasad moralnych. Naprzeciw niemu zostaje postawiona podkomisarz Joanna Majewska - młoda funkcjonariuszka, która na zlecenie BSW ma zbadać sprawy Kaszowskiego i zweryfikować czy inspektor je prowadził zgodnie z prawem. Ale nie jest to jej jedyne zadanie - jednocześnie ma prowadzić śledztwo przeciwko samemu policjantowi, na którego pada oskarżenie o handel narkotykami. Tak naprawdę to Majewska staje przed najtrudniejszym wyborem - zaufać sobie i podjąć się poznania prawdy, czy też posłusznie wykonywać rozkazy przełożonych.
Fabularnie historia jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to ponowne przeglądanie starych spraw przez Majewską. Dużą część tego stanowią retrospekcje, przedstawiane przez Kaszowskiego i jego podwładnych. Wymusza to na czytelniku skupienie się lekturze. Drugi etap to już rozgrywka inspektora z ludźmi, którzy rzucają na niego podejrzenia w związku z narkotykami - tu już nie ma tylu skoków w czasie i wydarzenia mają większą dynamikę. Najważniejsze jest jednak zakończenie, które stawia całą historię w nowym świetle i jest to jedno z lepszych zamknięć historii jakie miałem okazję przeczytać.
Podsumowując - ciekawy kryminał z interesującymi bohaterami i dający coś więcej niż tylko standardowe historie o "policjantach i złodziejach".Tytuł: Paradoks
Autor: Igor Brejdygant
Wydawca: Marginesy
Rok wydania: 2016
Stron: 479

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...