poniedziałek, 25 listopada 2019

Marcin Ciszewski - Autor bestsellerów


Mogłoby się wydawać, że Jerzy Grobicki ma wszystko - jest najpoczytniejszym polskim pisarzem, o prawa do ekranizacji biją się największe stacje i nie może się opędzić od kobiet. Co się jednak z tym całym szczęściem stanie, kiedy usłyszy diagnozę lekarza?


Marcin Ciszewski jest znanym autorem książek militarno-sensacyjnych z cyklem "wojna.pl" i serią "meteorologiczną" na czele. Tym razem żadnej sensacji nie będzie. "Autor bestsellerów" to opowieść na wskroś obyczajowa, choć na jej kartach znajdziemy nazwiska bohaterów przedstawionych w pozostałem twórczości pisarza. Mają oni jednak teraz zupełnie inne role - Grobicki jest popkulturowym celebrytą, Wieteska jego agentem, zaś np. Tyszkiewicz wydawcą audiobooków.
"Autor bestsellerów" koncentruje się na postaci pisarza, który jest celebrytą, znanym szerokim kręgom (mi osobiście kojarzy się trochę z Richardem Castle'em, choć w Polsce chyba tylko jeden autor może się pochwalić taką rozpoznawalnością). W trakcie badań okazuje się, że musi się w krótkim czasie poddać operacji, gdyż alternatywą jest nagłe rozpoczęcie siedemdziesięcioletniego okresu praw autorskich. W ciągu tygodnia dokonuje rewizji swojego życia i wychodzi mu, że bilans jest mocno niesymetryczny. Z jednej strony siedmiocyfrowy stan konta czy codziennie nowa towarzyszka w łóżku, z drugiej zaś trudna walka rozwodowa i zaborcza kochanka, która nie pozwoli się odstawić na boczny tor. Dotychczas udawało mu się lawirować między tymi sprawami sprawnie i z zyskiem dla siebie. Kiedy jednak musi przewartościować swoje życie dotychczasowe zalety stają się obciążającymi wadami. Jerzy musi pokazać, że jednak traktuje to poważnie i stawić czoła faktowi, że jest w tym wszystkim sam i to głównie na własne życzenie. Czy jednak da radę tak łatwo zmienić całe swoje podejście - to Ciszewski pozostawia ocenie czytelnika. W tle zaś pisarz przedstawia obraz gwiazdorskiego życia - wesoły grajdołek, gdzie karty rozdają ci, którzy mają do dyspozycji medium zdolne do wypromowania nowych "gwiazd", a nawet najmniejsza przerwa w "bytności" powoduje utratę zainteresowania i odczuwalne straty. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie wiem, choć pobieżna lektura portali plotkarskich pokazuje jak krótki jest żywot idoli i jak łatwo zniknąć ze świadomości odbiorców.
Ciszewski zawiera w fabule pewne wątki autobiograficzne, choć nie należy równać go z postacią głównego bohatera. W jednym z wywiadów pisarz podkreślił, że tylko część życia zawodowego Grobickiego pokrywa się z jego. W mojej ocenie najwięcej tego jest w wątku tworzenia nowej powieści - kompletnie niepodobnej do dotychczasowej twórczości. I to czuć w "Autorze...". Powtórne wykorzystanie postaci, a nawet to samo rozpoczęcie zaczerpnięte z "www.2012ru.pl" dają jednak zupełnie inną opowieść. Stylistycznie jest to zbliżone do tego, co można było zaobserwować we "Mgle", a później w "Invictusie". Zresztą sam autor ustami Jerzego odnosi się do tego, jak postrzega swoje pierwsze książki.
"Autorem bestsellerów" mogą się zainteresować osoby poszukujące dobrej powieści obyczajowej o stawaniu w obliczu choroby, ale w takim męskim wydaniu, co jest rzadkością na rynku.
Tytuł: Autor bestsellerów
Autor: Marcin Ciszewski
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2019
Stron: 352

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...