środa, 3 sierpnia 2016

Saga o Mrocznej Phoenix

Drużyna X-Men to obok Avengers i Fantastic Four jeden z filarów uniwersum Marvela. W Polsce była nawet bardziej znana za sprawą wydawnictwa TM-SemicX-Men wracają do domu po walkach w kosmosie i na wyspie Muir. Chcą odpocząć, ale wkrótce będą musieli znów podjąć wyzwanie. W trakcie poszukiwań kolejnych mutantów zostają zaatakowani przez napastników dobrze znających ich moce. Nie wiedzą jednak, że największe zagrożenie przyjdzie ze strony członkini zespołu, telepatki Jean Grey.

"Saga o Mrocznej Phoenix" to przełomowa opowieść dotycząca drużyny X-Men. To po niej awansowali na piedestał w uniwersum, gdzie znajdują się po dzień dzisiejszy. Wątki z tego dzieła były wykorzystane w pierwszych trzech kinowych filmach o zespole Profesora X. Także od tego zaczęła się seria wydawnicza X-Men w Polsce.
Co czyni tą pozycję tak istotną? W mojej opinii jest to bardzo dobrze przedstawiony konflikt. Cyclops i Jean Grey są parą, a on nie jest jej w stanie pomóc. Oprócz samej Jean musi jeszcze ratować swój zespół, za który jest odpowiedzialny jako lider. W wyniku działań Hellfire Club i przemiany ukochanej w Mroczną Phoenix konflikt przenosi się na zupełnie inny poziom, gdyż moc zmanipulowanej telepatki stanowi zagrożenie w skali kosmicznej. Najlepszym tego przykładem jest zagłada cywilizacji spowodowana przez Phoenix po tym jak wyssała energię z gwiazdy, co doprowadziło do wybuchu supernowej. Scott musi znaleźć sposób na jej zatrzymanie, inaczej ofiar będzie więcej. Robi więc wszystko, aby uniknąć najgorszego. Problemy się jednak nie kończą. Morderczyni musi ponieść karę za swoje działania. Tylko kto tak naprawdę ma za to odpowiedzieć? Jean Grey, której ciało zostało opanowane przez Phoenix, jest przerażona tym co się z nią działo, ale jest gotowa poddać się wyrokowi, choć oznacza to jej śmierć.
Chris Claremont i John Byrne pokazali, że choć komiksy z superbohaterami opierają się głównie na naparzankach dobrych ze złymi, to jest tu również miejsce na konflikty, które choć pokazane na przykładzie "ludzi w trykotach" mogą się równać z tymi prezentowanymi w dziełach uważanych za poważne.
Strona graficzna jest typowa dla wydawnictw Marvela z tamtego okresu (oryginalnie historia była wydawana w roku 1980). Obecnie może się wydawać przestarzała, ale ja nie narzekam, gdyż ja poznawałem komiksy właśnie w takiej postaci.


W prezentowanym wydaniu stanowiącym cześć Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela oprócz komiksu znalazło się krótkie wprowadzenie przybliżające wydarzenia poprzedzające sagę, nieco historii zespołu X-Men i samej fabuły oraz sylwetki autorów.
Podsumowując - ciekawa historia, gdyż choć superbohaterska, to uniwersalna w przesłaniu i z ciekawym konfliktem. warta przeczytania nawet przez osoby nie interesujące się powieściami graficznymi.


Tytuł: Uncanny X-Men: Mroczna Phoenix / Uncanny X-Men: Dark Phoenix Saga
Autor: Chris Claremont, John Byrne, Terry Austin, Bob Sharen, Glynis Wein
Wydawca: Hachette / Mucha Comics
Rok wydania: 2013 / 1980
Stron: 192

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...