poniedziałek, 27 listopada 2017

[Z kartonu na strychu] Terry Pratchett - Kolor magii / Blask fantastyczny


Rincewind, choćby nie wiadomo co, nie ma szans aby zostać dobrym magiem. Od kiedy w jego głowie pojawiło się jedno z Zaklęć, żadna inna formuła nie miała tam dla siebie miejsca. Przypadkiem jednak adept magii zostaje przewodnikiem Dwukwiata - pierwszego turysty w Świecie Dysku.
Powieści z cyklu "Świat Dysku" to klasyka gatunku fantasy. Sir Terry Pratchett stworzył naprawdę oryginalny świat. W typowych opowieściach tego gatunku bohaterowie żyją w otoczeniu mniej lub więcej przypominającym nasz świat na różnych jego etapach rozwoju, z mniejszym lub większym dodatkiem magii lub zdarzeń nadnaturalnych. Natomiast autor prezentowanej serii poszedł w innym kierunku. Już sam opis miejsca wydarzeń wskazuje, że tu nie ma nic typowego, gdyż Dysk majestatycznie płynie poprzez wszechświat na grzbiecie czterech słoni, które stoją na skorupie wielkiego żółwia A'Tuina. A im dalej zagłębiamy się w przygody całej gromady bohaterów, tym bardziej przekonujemy się, że stworzenie naszego świata to pikuś w porównaniu z Dyskiem.
"Kolor magii" i "Blask fantastyczny" to dwie pierwsze książki z cyklu, które najlepiej przeczytać jednocześnie, gdyż "Blask..." zaczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym kończy się "Kolor...". Łączą je również postacie głównych bohaterów. Pierwszym z nich jest mag Rincewind (kiedy myślę o wyglądzie tej postaci mam przed oczami kadr z VIII księgi Tytusa, kiedy to pytają człowieka w szacie czarodzieja jak wygląda Ziemia), choć słowo "mag" jest tu zdecydowanie nie na miejscu. Ten adept magii jest tchórzliwy i  ma jeden wielki problem - nie jest w stanie przyswoić żadnego zaklęcia, bo ma w głowie jedno z Zaklęć. Z drugiej strony to pozwala mu przeżyć wszystkie kłopoty, jakie ściąga mu na głowę pochopna decyzja zostania przewodnikiem dla drugiej postaci pierwszoplanowej - Dwukwiata. Jest to pierwszy turysta na płaskiej ziemi. Wprowadza on duże zamieszanie, gdyż nie wszystkim podoba się, co może wyniknąć ze swobody podróży pomiędzy różnymi krajami. Towarzyszy mu Bagaż - kufer, który nie jest zwykłym kufrem i ma też spory udział w tej historii. Oczywiście w tle przewija się mnóstwo innych postaci, ale warto je poznać samemu.
Najbardziej znaną cechą stylu Terry'ego Pratchetta jest duża ilość humoru w każdym rodzaju. Także każda część cyklu skupia się na satyrze wybranego zagadnienia. W prezentowanym przypadku w pierwszej części mamy sprawy związane z ekonomią, ubezpieczeniami i turystyką. Zaś w drugiej autor celnie punktuje stereotypy związane z bohaterami (przede wszystkim tymi pokroju Conana Barbarzyńcy) i końcem świata. Oczywiście są to tylko główne tematy i każdy znajdzie tam również wiele innych odniesień i drobnych żartów.
Teraz małe wyjaśnienie - jeżeli kiedyś traficie na wydanie z "Kolekcji Świata Dysku" czyli to prezentowane na zdjęciu, to nie ufajcie numeracji. Nie wiem kto podjął taką decyzję, ale kolejność wydawania książek jest zupełnie losowa. Warto więc przed rozpoczęciem lektury sprawdzić np. Wikipedię czy Lubimy Czytać.


Tytuł: Kolor magii; Blask fantastyczny / The colour of magic; The light fantastic
Autor: Terry Pratchett
Wydawca: Prószyński i S-ka, Edipresse
Rok wydania: 2015; 2016 / 1983; 1986
Stron: 251; 249

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...