piątek, 28 kwietnia 2017

[#CzasWojowników] GROM: Początek

Prezentowana pozycja mogłaby się również znaleźć w cyklu [Z kartonu na strychu], gdyż została wydana prawie dwadzieścia lat temu.Książka autorstwa Huberta Królikowskiego to chyba pierwsza pozycja traktująca o JW 2305. Wydana została na dziesięciolecie istnienia jednostki.
Okładka tej książki w wersji plakatowej przez długi czas widziała na ścianie mojego pokoju. GROM w tym czasie nadal był mało znany zwykłym obywatelom, gdyż jednostka miała wtedy jedną oficjalną misję na koncie, a udział w działaniach na obszarze byłej Jugosławii nie był nagłaśniany.
Autor w zwięzłej formie przekazuje krótką (wtedy) historię oddziału, który był jedyny w swoim rodzaju. W kilka lat od zera stał się równorzędny takim legendom jak Delta Force czy SAS. Była to rzecz bez precedensu, gdyż "blok wschodni" dopiero co przestał istnieć. Ponieważ szczegóły historii opisywałem już przy kilku innych pozycjach (np. GROM.PL 2) nie będę się powtarzał.
Oprócz informacji o JW 2305 dostajemy również rozdział o cichociemnych, których tradycje kontynuują komandosi oraz rozdział o barwach używanych przez oddział (odznaki, berety, sztandar). Całość jest ilustrowana dużą ilością zdjęć (niestety, czarno-białych). Podana jest również obszerna bibliografia, która umożliwia głębsze zapoznanie się np. w wydarzeniami w trakcie misji.
Podsumowując - mająca już swoje lata, ale nadal wartościowa pozycja o GROM-ie.


Tytuł: Wojskowa Formacja Specjalna GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej 1990-2000
Autor: Hubert Królikowski
Wydawca: Gdański Dom Wydawniczy
Rok wydania: 2001
Stron: 174

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...