wtorek, 25 kwietnia 2017

[#CzasWojowników] O "Fokach" słów kilka

#CzasWojowników miałby się obyć bez książki o Navy SEALS? Niemożliwe! Nazwa Navy SEALS jest znana niemalże wszystkim. Jest to też jedno z pierwszych skojarzeń przychodzących na myśl po usłyszeniu słowa "komandos". Nic więc dziwnego, że na ten temat powstaje dużo książek.

Prezentowana pozycja to takie vademecum na temat historii i działań jednostki "Fok". Autorzy przedstawiają w jaki sposób od grupy płetwonurków-saperów powstała siła zdolna operować w każdym zakątku świata i podjąć się niemal każdego zadania. Kilkukrotnie też podkreślają, jak istotne jest poczucie braterstwa pomiędzy żołnierzami i jak trudno zyskać ich zaufanie. W pierwszej części książki można również poznać historię Drago, jednego z Polaków, którzy mieli możliwość służby wśród elity US Navy oraz Richarda Marcinko, który był pierwszym dowódcą Team Six - oddziału specjalizującego się w działaniach antyterrorystycznych. Oczywiście wszystko to jest podane w formie skróconej do najważniejszych kwestii.
Druga część właściwie mogłaby być osobną książką i byłoby to z pożytkiem dla tej w pozycji w obecnej formie. Dotyczy ona ataku na ambasadę amerykańską w Benghazi. I tu niestety, McEwen i Miniter poszli za bardzo w ilość materiału niż w jakość. Wydarzenia, które doprowadziły do śmierci dwóch dyplomatów i dwóch byłych SEALS-ów zostały przedstawione kilkukrotnie - raz w formie fabularyzowanej, następnie w postaci harmonogramu zdarzeń, na końcu zawarto raport komisji badającej to zajście. To ostatnie jest typowym tworem biurokratycznym i jest nudną lekturą. Jedyne co było w miarę ciekawe to hipotetyczne scenariusze misji ratunkowych, które, według autorów, mogły być przeprowadzone wbrew twierdzeniom wojska i Departamentu Stanu.
Podsumowując - ciekawa pierwsza część, która zachęca do sięgnięcia po inne pozycje w celu poznania dodatkowych faktów i nużąca druga część, tak jakby przypięta na siłę.

Bonus: Lista rozszerzająca niektóre historie i biografie:
- biografia Chrisa Kyle'a [najskuteczniejszego snajpera w amerykańskim wojsku]
- operacja "Red Wings" [Marcus Luttrell jako jedyny ją przeżył]
- operacja "Włócznia Neptuna" [zabicie bin Ladena]
- życie codzienne "Fok"
- album z fotografiami z treningów i selekcji
- fikcyjna historia snajperów Navy SEALS [autorstwa Scotta McEwena]


Tytuł: Navy SEALs. Historie prawdziwe / Eyes on target. Inside stories from the brotherhood of the U.S. Navy SEALS
Autor: Scott McEwen, Richard Miniter
Wydawca: Świat Książki
Rok wydania: 2016 / 2014
Stron: 349

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...