poniedziałek, 17 kwietnia 2017

[#CzasWojowników] Piekło dżungli

Naval po raz drugi u mnie na blogu. Tym razem ze swoją pierwszą książką o szkoleniu w dżunglach odległego Belize.Walka w dżungli to jeden z najtrudniejszych elementów działań jednostek specjalnych. I jak się okazuje oprócz drzew sporą przeszkodą jest błoto.
"Przetrwać Belize" to według słów autora jego próba zachowania i przekazania wiedzy pozyskanej w trakcie wymagającego szkolenia w odmętach dżungli Belize - niewielkiego państwa w Ameryce Środkowej. Żołnierze tam służący są ekspertami w walce w "zielonym piekle" i choć nie jest to standardowe środowisko w naszym kraju, to jednak jednostka GROM również wysyła swoich operatorów na treningi w niecodziennych warunkach.
Naval dzień po dniu opisuje jak niezwykłym miejscem jest dżungla - w ciągu kilku dni zajmuje z powrotem miejsce gdzie obozowali żołnierze, w nocy nikt się po niej nie porusza, a spora ilość zamieszkujących ją zwierząt tylko czeka, aby "dobrać się do tyla białego człowieka" (a im one mniejsze, tym w "dobieraniu się" gorliwsze. Jednocześnie potrafi skrywać przepiękne miejsca, dostarczać pożywienia i lekarstw.
Książka ta to też potwierdzenie, że walkę (czy to zbrojną, czy każdą inną) wygrywa się w umyśle. Bo przetrwać to, co ci żołnierze można tylko będąc wytrwałym bardziej niż otaczające drzewa i liany, które zazdrośnie strzegą wnętrza lasu. Codziennością były ulewy na przemian z upałami, kolczaste palmy, liany tępiące ostrza maczet i błoto. A i jeszcze uparty dowódca, który spokojnie mógłby być "Agentem", jako modelowy przykład, że "starszy stopniem wie lepiej" (co, jak wiemy, przeważnie mija się z prawdą).
Oprócz opisu działań w trakcie szkolenia dostajemy też kilka praktycznych porad, które przydadzą się nie tylko w dżungli, ale również w bardziej codziennych sytuacjach, np. jak wybrać, a potem zapakować plecak, co warto mieć w "zestawie przetrwania". Jest też kilkanaście kolorowych fotografii.
Książka jest napisana w prostym stylu, więc czyta się ją szybko. I wcale nie trzeba być pasjonatem wojska, aby sięgnąć po nią, gdyż jest to uniwersalna historia. Jest też tam sporo humorystycznych wstawek (Bangladezi Comando wiodą w nich prym).


Tytuł: Przetrwać Belize
Autor: Naval
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2013
Stron: 263 + 24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...