piątek, 21 kwietnia 2017

Wojsko i polityka

Antoni Langer to nowe nazwisko w ofercie wydawnictwa Warbook. W "Sprawie generała" serwuje nam mocną mieszankę militarno-polityczną, gdzie nikt nie jest bez winy.We własnym domu zostaje zamordowany generał Wojska Polskiego Zbigniew Sieradzki. w pierwszym momencie wszystko wskazuje na rabunek, jednak wkrótce tajemnicza organizacja paramilitarna wydaje oświadczenie, że to dopiero początek.

Tam gdzie w grę wchodzą wielkie pieniądze i polityka, tam zawsze istnieje pole do nadużyć, korupcji i szantażu. Autor w ciekawy sposób przedstawia teoretyczny scenariusz, w którym niewielkie grupy dobrze wyszkolonych i uzbrojonych (tu już nie tak dobrze) ludzi mogą mieć wpływ na kształt rządu i doprowadzić do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Pokazuje również, że "realizacja", czyli najbardziej efektowne działania jednostek policyjnych i wojskowych to tylko jeden z elementów procesu. Ich skuteczność zależy od pozyskania jak najdokładniejszych informacji wywiadowczych. Zostało też opisane jak można wyciągnąć informacje o przeciwniku np. z danych o logowaniu do stacji telefonii komórkowych.Ważny jest też wątek, kiedy okazuje się, że nie ma się kontroli nad stworzoną przez siebie organizacją.
Generalnie bohaterowie nie odbiegają od typowych protagonistów w tym gatunku. Hermanowicz to stary wyjadacz, pamiętający jeszcze czasy "słusznie minionego ustroju", czekający już na emeryturę, więc mało przejmujący się konwenansami. Adamczewska to niemal zupełne jego przeciwieństwo - młoda z silnym dążeniem do odcięcia się od swojego ojca generała, choć swoje życie chciała związać z wojskiem. Pozostałe postacie, choć często wchodzą w interakcję z głównymi bohaterami, to jednak nie mają za sobą jakiejś głębszej historii. Tak samo jest z przeciwnikiem - sprawa motywacji została załatwiona bardzo prosto.
Fabuła jest nieco zagmatwana, gdyż wydarzenia opisane w książce są wypadkową działań różnych ludzi po stronie "złych". Do tego dochodzi mnogość różnych służb, które zajmują się sprawą generała i mamy mały galimatias, który sprawia, że trzeba się mocno skupić w trakcie lektury, aby się w tym nie zgubić.
Podsumowując - ciekawa lektura dla miłośników gatunku thrillerów polityczno-wojskowych.


Tytuł: Sprawa generała
Autor: Antoni Langer
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2017
Stron: 313

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...