niedziela, 30 kwietnia 2017

[#CzasWojowników] Urodzeni wojownicy

"Fighterzy" to książka, która świetnie wpisuje się w ideę cyklu #CzasWojowników. W jednej pozycji zostały zebrane biografie ludzi, którzy swoje życie poświęcili sztuce wojennej."Fighterzy" to zbiór dwunastu biografii wojowników, którzy poprzez swoją odwagę i zdolności wojenne zapisali się w historii konfliktów. Wszystkich ich łączą podobne cechy charakteru i jeden istotny fakt - są Polakami.
Na przestrzeni wieków rzemiosło wojenne ulegało przeobrażeniom, często dosyć rewolucyjnym. Zmieniały się taktyki, broń, zasięg konfliktów. Jedno jednak jest niezmienne - nadal do walki potrzebni są przede wszystkim ludzie. Pośród przeważnie bezładnej masy "mięsa armatniego" trafiają się oni - biegle władający bronią, psychicznie nastawieni na pokonanie wroga i nie akceptujący porażki, zdolni do poświęceń. Autor zebrał 12 takich śmiałków (w tym jednej kobiety), którzy trwale zapisali się w historii oręża polskiego i przedstawił ich historię. Podjął się pokazania ich życiorysów takimi, jakie były naprawdę, a nie przekazywane w legendach. I tak więc wychodzi, że Zawisza Czarny według obecnych standardów byłby traktowany jako zdrajca, bo kto by pomyślał, że można jawnie pracować dla dwóch królów, którzy pozostawali ze sobą w konflikcie? Albo czy można popierać władzę, która bez mrugnięcia okiem skazuje asa lotnictwa na śmierć, bo miał w notesie zapisane nazwiska z dowcipu? Jednak nie ma tu tylko takich rzeczy. Mi najbardziej spodobała się opowieść o Edmundzie Orliku, który swoją tankietką skutecznie przeciwstawił się niemieckim czołgom we wrześniu 1939 roku.
Książkę czyta się bardzo dobrze, gdyż biografie nie są przedstawione w sposób encyklopedyczny, co jest zawsze najgorszym sposobem na zainteresowanie czytelnika czyimś życiem. A zapewniam, że przedstawionymi tutaj osobami zainteresować się warto.
Mam tylko jedno zastrzeżenie - w Karbali nie było naszych komandosów. W obronie City Hall brali udział żołnierze z brygady zmechanizowanej.
Podsumowując - polecam nie tylko miłośnikom historii i wojen. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego w historiach najlepszych wojowników spod sztandaru biało-czerwonego.


Tytuł: Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Autor: Marcin Szymaniak
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2017
Stron: 383

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...