środa, 25 października 2017

Maciej Jasiński - Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych


Jerzy Wróblewski to jeden z filarów komiksu polskiego czasów PRL. Jego nazwisko wymienia się jednym tchem obok J. Christy, T. Baranowskiego czy "Papcia Chmiela". Ilustrował m.in. serię "Kapitan Żbik", ale również tworzył scenariusze do własnych historii, np. Binio Bill.

Za czasów kiedy byłem "piękny i młody" bardzo często wypożyczałem z biblioteki komiksy J. Wróblewskiego, choć wtedy nie wykazywałem większego tym, kto był ich autorem. Podobała mi się za to kreska jaką były tworzone. Jedną z serii do której rysownik przygotował ilustracje jest opisywana przeze mnie na tym blogu "Tajemnica złotej maczety". Nie jest to jedyna wojenna historia, którą współtworzył J. Wróblewski. Miał swój udział również przy "Dziesięciu z wielkiej ziemi" i "Podziemnym froncie".
Prezentowana książka to biografia tego wybitnego twórcy, która oprócz dużej ilości ciekawostek zawiera także ilustracje do wydanych i planowanych komiksów, fragmenty korespondencji pomiędzy Wróblewskim a wydawnictwami, wstępne szkice itp., czyli wszystko to, co powinno się znaleźć w książce o komiksach. Przy okazji przypomina też, że kiedyś w gazetach - przeważnie dziennikach - historie rysunkowe były wydawane w formie tzw. pasków (trzy-cztery kadry w rzędzie). Ja to jeszcze pamiętam z "Wieczoru Wybrzeża", gdzie były przygody Kajtka i Koko. Dodatkowo autor umieścił krótkie wypowiedzi kilku współczesnych twórców, m.in. Rafała Szłapy ("Bler"). Są również ilustracje inspirowane stylem i bohaterami J. Wróblewskiego.
Moim zdaniem ta książka powinna się znaleźć na półce każdego zainteresowanego polskim komiksem.


Tytuł: Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych
Autor: Maciej Jasiński
Wydawca: Ongrys
Rok wydania: 2016
Stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...