wtorek, 31 października 2017

J.K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne - Harry Potter i przeklęte dziecko. Część pierwsza i druga


Dziewiętnaście lat po pokonaniu Voldemorta w bitwie o Hogwart Harry Potter staje przed kolejnym trudnym wyzwaniem. Musi sobie poradzić z rolą ojca, którego syn przyjaźni się z synem Draco Malfoya. Na dodatek wszystko wskazuje, że Czarny Pan nadal zagraża światu.

Kiedy Harry Potter podbijał serca nastolatków, ja już nie byłem głównym odbiorcą tych książek, dlatego też informacje o wydaniu kontynuacji przyjąłem na spokojnie i założyłem sobie, że kiedyś to przeczytam. I właśnie to kiedyś nadeszło.
Akcja powieści dzieje się głównie około dwudziestu kilku lat po wydarzeniach opisanych w "Insygniach śmierci". Harry Potter jako dorosły człowiek musi stawić czoła trudom rodzicielstwa. Tym większym z powodu przyjaźni pomiędzy młodszym synem, Albusem Severusem, a potomkiem Draco Malfoya. W trakcie rozmów pomiędzy Harrym i Albusem pada wiele gorzkich słów, a obaj Potterowie nie są zbyt skorzy do przyznania się do błędów i wzajemnego zaufania sobie. Drugi główny wątek to próba zmiany przeszłości i pokazanie, że pewne wydarzenia jednak musiały mieć miejsce, że każda próba ich zmiany skutkuje tylko pogorszeniem sytuacji.
Zabierając się za lekturę musiałem się przyzwyczajać, że nie jest to zwykła książka, lecz wydanie scenariusza, wobec czego przestawienie się na specyficzne ułożenie dialogów zajęło mi chwilę, zwłaszcza, że ostatni raz czytałem takie coś jakieś 15 lat temu na warsztatach teatralnych.
Na końcu jako dodatek podano listę aktorów występujących w sztuce, osoby zaangażowane przy jej produkcji oraz krótkie biografie twórców: autorki, scenarzysty i reżysera.
Książka jest zdecydowanie kierowana do fanów Harry'ego. Pozostali mogą mieć pewne trudności ze zrozumieniem pewnych wydarzeń.


Tytuł: Harry Potter i przeklęte dziecko. Część pierwsza i druga / Harry Potter and the cursed child parts one & two
Autor: J.K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne
Wydawca: Media Rodzina
Rok wydania: 2016 / 2016
Stron: 368

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...