niedziela, 29 października 2017

Agnieszka Pietrzyk - Obejrzyj się królu


Mateusz Król przypadkiem trafia do księgarni, która już za drzwiami okazuje się być dziwnym, klaustrofobicznym miejscem, którego wewnętrzny rozmiar nijak nie pasuje do wielkości budynku, w którym się znajduje. Dodatkowo spotyka tam dziewczynę, która przejawia dziwne zdolności. Od tego momentu jego życie staje się coraz bardziej nierealne.

"Obejrzyj się królu" to debiutancka powieść Agnieszki Pietrzyk, której kolejne książki już nie raz pojawiały się na blogu. Ta dzisiejsza jest już trudna do zdobycia, a ponadto nie jestem fanem powieści grozy, więc "Obejrzyj się królu" musiało swoje odczekać w kolejce.
Bohaterem powieści jest Mateusz Król, student historii, który marzył o zostaniu prawnikiem. Myślę, że gdyby mu się to udało to byłby bardzo dobry w tym fachu. Autorka bowiem stworzyła tak antypatyczną postać, że mój dotychczasowy numer jeden na liście najbardziej nielubianych osób - Scott z "Wieży milczenia" - jest przy niej miły i uczynny. Mateusz na każdym kroku kombinuje i oszukuje swoją dziewczynę (w końcu jest z nią tylko dla pieniędzy), a poznaną w księgarni Dominikę zamierza wykorzystać w jeszcze gorszy sposób. Kilkukrotnie w trakcie lektury miałem ochotę dorwać gościa i powiedzieć mu kilka słów. Na szczęście to tylko książka.
Fabuła książki jest dosyć zagmatwana i po przeczytaniu jej nie mamy stuprocentowej pewności, które z przedstawionych wydarzeń były rzeczywiste. Brakuje też klarownego wyjaśnienie wątku Dominiki. Atutem jest jednak ciekawy klimat, zwłaszcza sceny w księgarni. Pisarka dobrze potrafiła oddać duszną atmosferę pomieszczenia pełnego regałów i starych książek.
Jako debiut książkę można ocenić dobrze, pod warunkiem, że ktoś lubi powieści grozy. Ja zdecydowanie wolę Agnieszkę Pietrzyk w wersji kryminalnej.


Tytuł: Obejrzyj się królu
Autor: Agnieszka Pietrzyk
Wydawca: Replika
Rok wydania: 2008
Stron: 188

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...