środa, 23 maja 2018

Maureen Johnson - Nieodgadniony


Rok 1936. Żona i córka Alberta Ellinghama, zostają porwane. Pomimo zapłacenia okupu nie wracają do domu. Osiemdziesiąt lat później jedna z uczennic Akademii założonej przez bogatego przemysłowca podejmuje próbę odkrycia co się wtedy wydarzyło i kim jest tajemniczy "Nieodgadniony".

Jakoś tak się złożyło, że w tym miesiącu poznaję sporo nowych autorów. Do tego grona zalicza się również Maureen Johnson - amerykańska pisarka tworząca głównie w nurcie "young adult". Niech was jednak to nie zmyli - prezentowana pozycja bez problemu może znaleźć się  na półce trochę starszych czytelników.
Główną bohaterką jest Stevie Bell. Jest pasją jest badanie zbrodni, a znalezienie się w miejscu, gdzie dzieje się akcja książki jest spełnieniem jednego z największych marzeń. W 1936 roku, tuż po powstaniu Akademii Ellinghama, zostały z niej porwane żona i córka założyciela. Sprawca, który określił się jako "Nieodgadniony", zażądał okupu. Pomimo jego otrzymania kobiety nie wróciły do domu. Ponieważ Stevie bardzo chce zostać w przyszłości śledczym postanawia zostać uczennicą tej szkoły i podjąć się próby wyjaśnienia zagadki, której nikt nie rozwiązał przez osiemdziesiąt lat. Nie spodziewała się jednak, że będzie brać udział w prawdziwym dochodzeniu. Problemem może się jednak okazać odnalezienie w realiach szkoły, której uczniowie są zbiorem naprawdę ekscentrycznym.
Ponieważ "Nieodgadniony" jest pierwszą częścią trylogii sporą część książki zajmuje wprowadzenie w świat - przedstawienie bohaterów (którzy są niezwykle oryginalną zbiorowością, ale to wynika z profilu szkoły, która ma zapewniać najlepsze warunki do nauki, dla osób które potrafią to wykorzystać) i samej Akademii. Zawiązanie intrygi następuje mniej więcej w połowie, ale kiedy już zaczyna się właściwa akcja, to autorka zagęszcza atmosferę, aż do zakończenia, które pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. A następny tom jest planowany dopiero na przyszły rok. I jak tu wytrzymać?!
Jak wcześniej wspomniałem książka należy do nurtu "young adult", ale na szczęście elementy związane z typowymi relacjami między nastolatkami są stonowane. Głowna bohaterka. co prawda przechodzi pewne rozterki sercowe, ale nie powoduje to bólu zębów, a w świetle ostatniej sceny dodaje nawet pewnego dramatyzmu jej sytuacji.
Wydarzenia są przedstawione w dwóch osiach czasowych - w głównej mamy sprawę współczesną, czyli pobyt Stevie w szkole, w pobocznej zaś to, co działo się w roku 1936. Ta druga linia jest prezentowana w wersji "beletryzowanej" oraz raportów z przesłuchań osób związanych z Ellinghamami. Moim zdaniem jest to dobre rozwiązanie, które przełamuje monotonie typowej książki.Tytuł: Nieodgadniony / Truly Devious
Autor: Maureen Johnson
Wydawca: Poradnia K
Rok wydania: 2018 / 2018
Stron: 448

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...