sobota, 12 maja 2018

Paula Hawkins - Zapisane w wodzie


Główna bohaterka, Jules, przyjeżdża do rodzinnego miasteczka po latach, gdyż ciało jej siostry zostało znalezione na okrytym złą sławą "Topielisku". Kobieta musi się zająć teraz nastoletnią siostrzenicą. Próbuje też się dowiedzieć, co tak naprawdę się zdarzyło.

Paula Hawkins zadebiutowała bestsellerem "Dziewczyna z pociągu". Jednak tak naprawdę do sukcesu tamtej książki bardziej przyłożyli się spece od marketingu niż sama autorka. Podobnie ma się sprawa z prezentowaną pozycją. Była to jedna z ostatnich lektur przeczytanych w 2017 roku, ale dopiero teraz znalazłem chęć na jej zrecenzowanie.
Osią fabuły jest śmierć Nel Abbott. Przez ostatni czas zajmowała się pisaniem książki o historii pewnego miejsca w rodzinnym Beckford. Miejsce to jest szczególne ze względu na ilość ofiar jakie pochłonęło, a dodatkowym aspektem jest fakt, że były to same kobiety. Po śmierci Nel do miasteczka wraca jej siostra, Jules. Kobiety nie utrzymywały ze sobą trwałego kontaktu, a teraz młodsza z sióstr musi się zaopiekować córką starszej. Sprawa jest skomplikowana, gdyż Lena jest wrogo do niej nastawiona. Jules próbuje się dowiedzieć, co tak naprawdę było przyczyną śmierci Nel. Mieszkańcy jednak skrywają swoje sekrety i nie są skorzy do ich ujawniania.
Trzeba przyznać, że wątek związany z tajemnicami zgonów na Topielisku był ciekawy. Dlaczego ofiarami zawsze były kobiety? Czy rzeczywiście to miejsce miało jakieś szczególne znaczenie, albo znajdowało się tam coś, co wpływało na nie? Prawda okazuje się nie tak niesamowita, jak wskazywał początek, ale to bardziej przyziemne wyjaśnienie było satysfakcjonujące. Gorzej natomiast dzieje się w pozostałych kwestiach. Książka - zachwalana jako thriller - nie ma prawie akcji i nie powoduje dreszczu emocji. Jedyne mocniejsze sceny są gdzieś pod koniec, ale to za mało. Ponadto, początkowo problem sprawia liczba bohaterów i pierwszoosobowych perspektyw, z których widzimy kolejne wydarzenia. Choć główną bohaterką jest Jules, to część zdarzeń opowiada Lena, część inni mieszkańcy Beckford - łącznie dziesięć postaci. Jak na mój gust to za dużo.
Podsumowując - ciekawy pomysł, ale sprzedawanie tej powieści jako thrillera to duże nadużycie - kryminał obyczajowy pasowałby lepiej.


Tytuł: Zapisane w wodzie / Into the water
Autor: Paula Hawkins
Wydawca: Świat Książki
Rok wydania: 2017 / 2017
Stron: 412

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...