piątek, 4 maja 2018

Ben Kane - Hannibal. Wróg Rzymu


Rok 219 p.n.e. Dwaj młodzieńcy z Kartaginy, Hanno i jego przyjaciel Suni, wyprawili się na połów ryb. Nieszczęśliwy splot okoliczności sprawił, że zostają złapani przez piratów i sprzedani w rzymską niewolę. Tymczasem na Półwyspie Iberyjskim Hannibal Barkas szykuje swoją armię na wojnę z Rzymem.

Ben Kane jest znanym autorem powieści rozgrywających się w różnych okresach historii starożytnego Rzymu. Jego najnowsza trylogia osadzona jest w czasie drugiej wojny punickiej. To właśnie wtedy miał miejsce słynny przemarsz przez Alpy wojsk pod wodzą Hannibala, który dzięki temu zaatakował Italię od północy.
Fabuła książki biegnie kilkutorowo, ale wszystkie wątki są ze sobą związane. W głównym śledzimy losy Hanno i Suniego, choć w pewnym momencie historia skupia się na tym pierwszym. Drugi wątek skupia się na ojcu i braciach Hanno, którzy dołączają do zgrupowania kartagińskiego i to z ich perspektywy śledzimy wyjątkowy manewr Hannibala i zmagania z licznymi przeszkodami na drodze. W trzecim wątku obserwujemy rzymską rodzinę - Fabrycjusza, jego żonę Atrię oraz dzieci - Kwintusa i Aurelię. Oni zostają właścicielami Hanno, ale także mają swoje obowiązki wobec imperium i mężczyźni stają w szeregach wojska, które ma powstrzymać wrogi atak na Italię. Wszystkie te wątki splatają się pod koniec książki, choć przebieg tego połączenia był w miarę przewidywalny.
Pomimo, że powieść ma prawie 600 stron to czyta się to naprawdę szybko. Autor bardzo czytelnie opisuje sceny batalistyczne oraz z dużą rzetelnością przykłada się do przedstawienia realiów tamtego czasu. Poznajemy więc zarówno uwarunkowania polityczne, jak i życie codzienne mieszkańców obu stron, choć ze względu, że większa część akcji dzieje się na terenach rzymskich, to oni są lepiej opisani. Dotyczy się to także spraw związanych np. z wyposażeniem żołnierzy lub taktyką. Na szczęście nie jest to pozycja naukowa, więc wszystkie te informacje są podane w przyjaznej formie wplecione m.in. w sceny bitewne.
Choć główni bohaterowie są postaciami fikcyjnymi, to na ich drodze stają również autentyczne osoby, które odcisnęły swoje piętno na historii ówczesnego świata. Przede wszystkim jest to Hannibal, który się podjął zadania pokonania wrogów Kartaginy na ich własnej ziemi. Poznajemy również przywódców Republiki, m.in. Publiusza Scypiona.
Na końcu znajduje się słowniczek terminów związanych głównie z uzbrojeniem opisanym w książce. Dodatkowo możemy też zapoznać się z fragmentem powieści "Spartakus".
Jeżeli interesuje was historia przyjaźni wystawionej na próbę przez wojnę to ta propozycja przypadnie wam do gustu. Potwierdza ona również fakt, że wojna się nie zmienia - zmieniają się tylko środki jakimi jest prowadzona.


Tytuł: Hannibal. Wróg Rzymu / Hannibal. Enemy of Rome
Autor: Ben Kane
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018 / 2011
Strony: 640

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...