czwartek, 13 września 2018

Ben H. Winters - Opuszczone miasto


Henry Palace, były policjant, zostaje poproszony przez swoją dawną znajomą o odnalezienie jej męża. Niby prosta sprawa, ale nie w okolicznościach, w których przyszło żyć głównemu bohaterowi.

"Opuszczone miasto" to środkowa część (znajomość wcześniejszej nie jest wymagana) trylogii, której fabuła ma miejsce w wykreowanej przez Bena H. Wintersa rzeczywistości tuż przed końcem znanego nam świata. Samo zadanie, którego podejmuje się Henry, nie jest niczym nowym. Ot, były gliniarz zajmujący się detektywistyczną robotą poszukuje zaginionego męża swojej dawnej opiekunki. Niezwykłe są jednak warunki w jakich te poszukiwania prowadzi, ponieważ do Ziemi zbliża się asteroida, która za niecałe 80 dni zmieni oblicze naszej planety. W takiej sytuacji dotychczasowe sposoby działania przestają obowiązywać - policja już nie służy i nie chroni, zasady współżycia społecznego zostały zarzucone, mnóstwo ludzi rusza w świat chcąc zakosztować życia po raz ostatni a handel cofnął się do barteru. Oczywiście pojawili się również ludzie twierdzący, że mają warunki do przeżycia nadchodzącej apokalipsy. Autor bardzo dokładnie przedstawił świat, w którym żyją jego postaci i tak np. Palace porusza się na rowerze. Pisarz nie ogranicza się do przedstawienia problemów lokalnych, lecz także globalnych - imigranci szturmują brzegi USA, gdyż to ma być miejsce gdzie szanse przetrwania mają być najwyższe. Wielokrotnie jednak pojawia się pytanie - czy w takich warunkach warto w ogóle podejmować się szukania kogokolwiek? Może odszedł z własnej woli a może nie żyje? Przecież nawet jak się znajdzie to jak zmienić jego decyzję, skoro za trochę ponad dwa miesiące wszystko przestanie mieć znaczenie? Henry, pomimo tych wszystkich wątpliwości czuje wewnętrzną potrzebę, aby do samego końca zachowywać się zgodnie ze swoimi przekonaniami. Czy to dobrze, czy źle to już decyzja każdego z osobna.
Pozycję polecam fanom raczej nietypowych kryminałów, gdyż wspomniałem wcześniej, że głównym atutem tej książki nie jest zagadka, lecz dobrze wykreowany świat i protagonista, który jest zwykłym człowiekiem, ale z silnymi zasadami, których przestrzega i najzwyczajniej w świecie da się go lubić.
Całość czyta się szybko i przyjemnie, a ja chętnie poznam koniec historii "ostatniego policjanta".


Tytuł: Opuszczone miasto
Autor: Ben H. Winters
Wydawca: RM / Quraro
Rok wydania: 2017 / 2012
Stron: 336

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...