wtorek, 18 września 2018

Zbigniew Zborowski - Kręgi


Bartosz Konecki po relegowaniu z szeregów policji próbuje swoich sił jako prywatny detektyw. Jako, że nie jest to zbyt intratne zajęcie podejmuje się sprawy na boku za spore pieniądze. Gdyby jednak wiedział, że od śledzenia pewnej celebrytki przejdzie do sprawy trupa z obciętymi dłońmi, to raczej zastanowiłby się dwa razy.

Na początek ostrzeżenie - "Kręgi" to kontynuacja powieści "Skaza", ale na samej książce nie znajdziecie o tym ani słowa, więc jeśli sięgnęliście po nią bez tej wiedzy to dostaniecie sporo informacji na temat fabuły poprzedniej części.
Głównym bohaterem historii jest Bartosz Konecki - były funkcjonariusz, a obecnie prywatny detektyw, choć średnio mu w tym biznesie idzie. Kiedy więc przychodzi do niego szemrany typ z grubą kasą i prostym zleceniem Konecki podejmuje się sprawy bez wymaganych formalności. Wkrótce się jednak przekonuje, że sprawa ma drugie, a nawet trzecie dno i jeszcze metr mułu. Pojawia się też druga istotna postać - aspirant Norbert Pałucha, który na początku lat dziewięćdziesiątych prowadził sprawę morderstwa młodej dziewczyny - jej ciało zostało odnalezione z obciętymi dłońmi. Dziwnym trafem podobne zwłoki zostały teraz odnalezione w warszawskim parku. Przez pewien czas fabuła biegnie dwutorowo - współczesna akcja jest przedstawiana naprzemiennie z historią śledztwa sprzed ćwierćwiecza. Autor w trakcie tego też dobrze przedstawił jak zmieniły się  metody śledcze - dosłowne szlifowanie chodników w poszukiwaniu świadków kontra nowe technologie w postaci programów szpiegujących i kamer w okularach.
Sam Konecki jest całkiem interesującą postacią - ma swoje zasady, ale w pewnych warunkach je łamie. Ma nałogi i czasami problemy z panowaniem nad swoją agresją. Ma też za sobą bolesną przeszłość i wątłą nadzieję na lepsze jutro. I jak typowy facet - kiedy się zafiksuje na sprawie, to nie dostrzega, że są inne również istotne rzeczy - na czym cierpi jego życie osobiste. Koniec końców - gość taki jak my, ale zapadający w pamięć.
Intryga kryminalna jest również ciekawa, bo nie do końca wiadomo jakie będzie rozstrzygnięcie sprawy, a w trakcie śledztwa pojawiają się nowe wątki i nowe trupy. Zmieniają one kierunki w których podąża Konecki i doprowadzają do sytuacji, kiedy życie jego najbliższych jest zagrożone. Jest sporo akcji, choć fabuła bardziej skupia się na aspekcie kryminalnym niż sensacyjnym. I tylko  po przeczytaniu epilogu mniej korzystnie spojrzałem na sprawę współczesnej zbrodni. Ostatnia część wprowadziła dziwne motywacje dla jednego z bohaterów i dla mnie popsuło to odbiór całości. Mam jednak nadzieję, że znajdzie to swoje uzasadnienie w kolejnym tomie.


Tytuł: Kręgi
Autor: Zbigniew Zborowski
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2018
Stron: 480

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...