wtorek, 11 września 2018

Jerzy Andrzejczak - Spowiedź polskiego kata


Ostatnia egzekucja zgodna z polskim prawem miała miejsce 30 lat temu. Powieszony wtedy wiezień był 275 osobą na której wykonano karę zasadniczą.

Sama sankcja została usunięta z kodeksu zaledwie 5 lat temu. Nadal jednak znacząca część społeczeństwa chce, aby w uzasadnionych przypadkach karano pozbawieniem życia. Głównym uzasadnieniem jest fakt, że niektórzy mordercy są tak brutalni i bezwzględni, że nie mogą żyć w społeczeństwie. W odpowiedzi przeciwnicy podnoszą argument, że oczekiwanie w celi śmierci jest dla więźnia o wiele gorsze niż sama szubienica lub krzesło elektryczne.
"Spowiedź polskiego kata" to drugie wydanie książki, która premierę miała w 1992 roku. Od tamtej pory zaszło dużo zmian w wymiarze sprawiedliwości, zarówno w naszym kraju, jak i na świecie. Nowa edycja uzupełnia informacje o te dodatkowe informacje i aktualizacje.
Tytułowa spowiedź to tylko część książki. Jest to ta najważniejsza, gdyż przedstawia jak cały proces skazywania, oczekiwania i wykonania wyroku wyglądał oczami człowieka, który ostatecznie pieczętował los więźnia. Ostatni egzekutor był dla autora trudnym rozmówcą, gdyż ciążyła na nim złożona przysięga o zachowaniu tajemnicy, obowiązująca nawet po zakończeniu jego pracy. Sam fakt bycia katem również odcisnął piętno na psychice człowieka, który został nim nieco z przypadku.
J. Andrzejczak oprócz rozmów z wykonawcą kary przytacza również zapisy z wywiadów ze skazańcami, którzy uniknęli stryczka dzięki zamianie wyroku na 25 lat więzienia. Dostarcza również informacji o tych, którzy jednak zawiśli - słynnym "Wampirze ze Śląska","Skorpionie" z Trójmiasta czy "Łomiarzu". Opisuje również zawód kata na przestrzeni wieków. Przedstawia jak zmieniało się postrzeganie egzekutorów w społeczeństwie na przykładzie Francji i Wielkiej Brytanii. Dużo miejsca poświęca różnym metodom zadawania śmierci - począwszy od różnorakich tortur, poprzez gilotynę, aż do krzesła elektrycznego. Pominąwszy katowanie, to ta ostatnia metoda jest najbardziej drastyczną z obecnie stosowanych.
Pomimo dużego nagromadzenia informacji historycznych, statystycznych itp. książkę czyta się dobrze. Jedyna moja irytacja wynikała z faktu, że autor opisywał zadawane pytania, np. "chciałem umieścić te wydarzenia w czasie". Kiedy mniej więcej w połowie książki te uzupełnienia znikają to idzie odczuć zmianę w odbiorze treści.
Książkę polecam wszystkim zainteresowanym tematyką kary śmierci, seryjnych zabójców i w ogólności rzeczywistymi sprawami karnymi.


Tytuł: Spowiedź polskiego kata
Autor: Jerzy Andrzejczak
Wydawca: Wydawnictwo Aktywa
Rok wydania: 2018
Stron: 272

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...