piątek, 28 września 2018

Louise Penny - Zabójczy mróz


W trakcie świątecznego meczu curlingu ginie jedna z mieszkanek Three Pines. Do zbadania tej sprawy zostaje oddelegowany inspektor Armand Gamache, który rok wcześniej również poszukiwał mordercy w tym mieście. Sprawę komplikuje fakt, że zmarła nie była lubiana przez sąsiadów i wielu z nich miałoby motyw, aby pozbawić ją życia.

"Zabójczy mróz" to drugi tom serii o inspektorze Armandzie Gamache'u, jednak nie ma większych problemów z rozpoczęciem znajomości z nim od tego tomu. Jest kilka nawiązań do poprzedniej części, ale nie zawierają one istotnych informacji o fabule.
Główny bohater to funkcjonariusz wydziału zabójstw Sûreté du Québec. Jego najistotniejszymi cechami są cierpliwość oraz niezłomność moralna, choć w trakcie lektury dowiadujemy się, że kurczowe trzymanie się zasad sprowadziło na niego kłopoty w pracy zawodowej. Jest również wytrwały i skrupulatny, dzięki czemu jest w stanie doprowadzić do końca skomplikowaną sprawę, która została mu przydzielona. Gdybym miał go porównywać do innego znanego detektywa,to chyba najbliżej byłoby mu do Hercules'a Poirot'a. Zaznaczam jednak, że nie ma tu żadnego naśladownictwa ze strony autorki, gdyż Gamache jest naprawdę dobrze wykreowanym protagonistą.
Fabuła przypadnie do gustu zwolennikom bardziej klasycznych opowieści kryminalnych. Nie ma tu spektakularnych pościgów i strzelanin, ale w zamian mamy dobrze przedstawione śledztwo oraz sporo czasu na poznanie występujących w książce postaci. Autorka dużo miejsca poświęca mieszkańcom Three Pines, gdyż kluczem do rozwiązania zagadki morderstwa jest lepsze ich poznanie przez śledczego, a w efekcie przez nas. Tym bardziej jest to istotne, gdyż w trakcie sprawy wychodzi, że ofiara miała też kilka swoich tajemnic, które pojawiają się jedna po drugiej. Drugoplanową rolę odgrywa też Kanada i jej różnorodność - czołowe postacie pochodzą z francuskojęzycznego kręgu kulturowego i np. niektóre zachowania ludzi angielskiego pochodzenia są dla nich dziwne i vice versa. Rzadko kiedy ten kraj jest miejscem akcji książek, więc  jest okazja, aby poznać go trochę lepiej. I tak - jest scena kiedy bohaterowie oglądają mech hokeja ;)
Louise Penny w treść wplotła również znaczną ilość nawiązań do poezji - jedna z bohaterek pisze wiersze, a inspektor jest obeznany z klasycznymi dziełami literatury. Autorka cytuje również utwór Leonarda Cohena oraz Francisa Thompsona.
Podsumowując - dobra propozycja dla szukających kryminału z klimatem, a nie brutalnością.


Tytuł: Zabójczy mróz / A Fatal Grace
Autor: Louise Penny
Wydawca: Poradnia K
Rok wydania: 2018 / 2006
Stron: 383

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...