sobota, 31 marca 2018

Taylor Stevens - NiewinnaVanessa Munroe zaszyła się w Maroku. Dręczą ją koszmary, przez które staje się niebezpieczna dla otoczenia. Z oporem przyjmuje kolejne zlecenie, tylko dlatego, że prosi ją o pomoc jej przyjaciel. Jej zadaniem ma być wyciągnięcie dziewczynki z domu sekty.

"Niewinna" to kontynuacja udanego debiutu Taylor Stevens pt. "Informacjonistka". Bohaterką jest Vanessa Michael Munroe, która dzięki swoim umiejętnościom potrafi zdobyć nawet ściśle tajne informacje, a kiedy trzeba wykonać misję niczym jednoosobowa jednostka uderzeniowa. Trzeba przyznać, że protagonistkę stworzyła bardzo interesującą. W opisach książki Vanessa jest porównywana z Lisbeth Salander z sagi "Millennium". Książki Stiega Larssona nadal są na mojej liście "do przeczytania", więc nie potwierdzam i nie zaprzeczam podobieństwa. Mimo wszystko Munroe jest jedną z niewielu tego typu kobiet w literaturze.
Jednak pomysł na postać jest dobry, to w wykonaniu są pewne luki. Autorka stosuje bardzo długie opisy - bywało, że na kilku stronach z rzędu nie było żadnego dialogu, co prowokowało mnie do prób pominięcia tych akapitów. Na szczęście to jest jedyny zarzut odnośnie tej pozycji.
Fabuła jest dosyć interesująca. Vanessa chcąc pomóc przyjacielowi decyduje się na odnalezienie i wydostanie z rąk sekty dziewczynki, która została uprowadzona przez jej członków kilka lat temu. Zgromadzenie często zmienia miejsca pobytu, co utrudnia ich odnalezienie. Autorka rzeczywiście przedstawia wewnętrzne życie takiej grupy i w jaki sposób "wyznawcy" są utrzymywani wewnątrz niej poprzez strach i wstyd. Po części może być to oparte na jej własnych przeżyciach, gdyż urodziła się i wychowała w sekcie "Dzieci Boga". Z początku akcja jest nieco powolna - Munroe najpierw zbiera informacje i przeprowadza rozpoznanie, ale kiedy ustala wszystkie potrzebne rzeczy wydarzenia nabierają tempa, a końcówka jest jak z najlepszego filmu sensacyjnego.
Książka jest dobrą propozycja dla fanów literatury sensacyjnej, trzeba tylko zmierzyć się z faktem, że początek będzie mniej obfitował w akcję.


Tytuł: Niewinna / The Innocent
Autor: Taylor Stevens
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2013 /2011
Stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...