sobota, 7 kwietnia 2018

Kaczogród. Don Rosa


Cykl "Kaczogród" ma na celu prezentację najlepszych rysowników, którzy na przestrzeni lat tworzyli komiksy z Kaczorem Donaldem i innymi mieszkańcami tego miasta. W części czwartej zaprezentowana została twórczość Dona Rosy.

Keno Don Rosa jest nazywany spadkobiercą Carla Barksa, który uchodzi za najlepszego rysownika historii z fajtłapowatym kaczorem. Znawcy zgodnie twierdzą, że rysunki Rosy są najbardziej zbliżone duchem do Barksa, ale nie są jego kopią. Nie miałem okazji czytać tomu poświęconego temu pierwszemu twórcy, a historie wydawane w magazynie "Kaczor Donald" - w czasie, w którym go czytałem - nie miały informacji o autorze, dlatego muszę wierzyć im na słowo.
Tom zawiera łącznie 17 historii - trzynaście długich i cztery jedno- i dwuplanszowe. Ich tematyka jest różnorodna i pojawiają się w nich różne postacie. Oprócz Donalda i Wujka Sknerusa kilkukrotnie widzimy Siostrzeńców, swój występ zaliczają również Granit Forsant, Goguś Kwabotyn oraz Bracia Be. Mnie najbardziej przypadły do gustu fabuły typowo przygodowe, jak otwierający zbiór "Syn słońca" oraz "Ostatnia podróż do Dawson" stanowiąca fragment najbardziej znanego dzieła Rosy, czyli "Życie i czasy Sknerusa McKwacza".
Każda historyjka jest poprzedzona wprowadzeniem, w którym rysownik przedstawia kulisy jej powstawania. Wielokrotnie podkreśla, że przystępując do tworzenia analizował to co w danym temacie stworzył Carl Barks. Dla osób mocno zainteresowanych tematem takie "smaczki" to nie lada gratka. Tak samo jest z szukaniem podpisu autora ukrytego na którymś obrazku.
Przedstawiony komiks bardzo dobrze spełnia postawioną przed nim rolę - pozwala zapoznać się z przekrojem twórczości Rosy i różnymi aspektami pracy nad komiksami.

Poniższy teledysk już wam proponowałem w "Źródło: Internet #1", ale tu pasuje jak najbardziej, tak samo jak cały album, z którego pochodzi.Tytuł: Kaczogród. Don Rosa / Disney's Hall of Fame
Autor: Don Rosa
Wydawca: Egmont
Rok wydania: 2006
Stron: 182

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...