poniedziałek, 30 kwietnia 2018

[#CzasWojowników] Piotr Langenfeld - Elsenborn


Grudzień 1944 roku. Amerykanie stacjonujący w Ardenach (a między nimi kapral polskiego pochodzenia Charles Zielinsky) muszą stawić czoła niespodziewanej ofensywie wojsk niemieckich. Jej celem jest odcięcie aliantów od portu w Antwerpii. Naprzeciw pancerniakom z 12 Dywizji SS staje niemal pozbawiona wsparcia 1 Dywizja Piechoty.

"Elsenborn" to pierwsza chronologicznie książka Piotra Langenfelda, której bohaterem jest kapral Charles "Greenman" Zielinsky. Nie jest to postać autentyczna, lecz autor wzorował się na kilku żołnierzach US Army, którzy mieli polskie korzenie. Jednak pozostała część fabuły jest wierna historii. Walka o tytułowy masyw wzgórz była największą bitwą lądową armii amerykańskiej. Zatrzymanie niemieckiego natarcia pozwoliło na przegrupowanie się wojska na tyłach i likwidację dużego zgrupowania. Straty po obu stronach były ogromne, jednak to Niemcy nie byli w stanie ich uzupełnić.
Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawia przebieg walk. Zostajemy niemal od razu rzuceni w środek starcia, choć początek nie zwiastuje takiego rozwinięcia się sytuacji.Walki są rozpisane dynamicznie i trudno się od tych fragmentów oderwać. Langenfeld bardzo dobrze opisuje sposób prowadzenia bitew w tamtym czasie - nawała artyleryjska poprzedzała atak piechoty wsparty czołgami. Nie trudno też przyjąć do wiadomości, że starcie to było ogromnym wysiłkiem dla obu stron - nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Kilku podkomendnych Zielinsky'ego tego nie przeżyło, a podobny los spotkał ich następców. Walki odbywały się w czasie zimowym, co skutecznie utrudniało poruszanie się i stwarzało dodatkowe problemy ze zdrowiem żołnierzy.
Fabuła przebiega dwutorowo. W jednym wątku towarzyszymy "Greenmanowi" i kilku innym piechurom, w drugim zaś grupie wrogich spadochroniarzy, a czasami dywizji SS. Pokazuje to konflikt z kilku perspektyw, a wszyscy bohaterowie spotykają się na polu walki.
Prezentowana książka to kawałek bardzo dobrej historii wojennej, ale do tego autor już nas zdążył przyzwyczaić.


Tytuł: Elsenborn
Autor: Piotr Langenfeld
Wydawca: Warbook
Rok wydania: 2012
Stron: 348

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...