środa, 11 kwietnia 2018

Patrycja Gryciuk - 450 stron


Wiktoria Moreau tuż przed premierą swojej nowej książki zostaje oskarżona o plagiat. Teraz zamiast promocji czeka ją śledztwo i rozprawa sądowa. Do tego z rzeki wyławiane są kolejne ofiary, które giną według fabuły innego pisarza.

"450 stron" to druga powieść w dorobku Patrycji Gryciuk. Debiutowała w 2013 roku książką "Plan".
Jednak dla mnie jest to pierwsze zetknięcie z tą autorką. I, niestety, chyba ostatnie. Po prostu po lekturze stwierdziłem, że nie jestem w grupie docelowej tej powieści, a czytając opinie o pozostałych pozycjach zauważyłem, że założenia fabularne w nich są podobne.
Żeby nie było - nie jest to zła powieść. Punkt wyjścia do intrygi jest ciekawy. Wiktoria Moreau na kilka dni przed premierą kolejnego swojego bestselleru otrzymuje wiadomość, że koncern farmaceutyczny pozywają ją i jednego z jej konkurentów pisarskich o plagiat i działanie na szkodę tej firmy. Ponadto z wód rzeki Hudson (akcja dzieje się głównie w Nowym Jorku) policja wyciąga kilka ciał, które zginęły tak samo jak ofiary z książki współoskarżonego pisarza. I ta część fabuły jest dobra, choć brakowało mi nieco większego napięcia. Problemem w lekturze jednak był drugi wątek, czyli związek głównej bohaterki z aktorem, który gra rolę w ekranizacji jej książki. Wiktoria przez spory czas i chce być z nim i się boi. Niestety, ale nie takich rzeczy szukam w kryminałach i  chyba opacznie zrozumiałem zdanie z okładki "Nieznane i fascynujące kobiece oblicze polskiego kryminału". Sądziłem, że chodzi o płeć autorki, a wyszło, że to książka jest kierowana do kobiet.
Powieść czyta się szybko i łatwo, choć w pewnych momentach jest duży natłok słów - zwłaszcza kiedy Wiktoria opisuje swój proces twórczy. Ja mimowolnie przyspieszałem czytanie, gdyż autorka w nich operuje krótki zdaniami.
Podsumowując - przedstawiana książka to dobra propozycja na relaks, np. na wakacyjnym wyjeździe, ale nie sądzę,aby chciało się do niej wracać.


Tytuł: 450 stron
Autor: Patrycja Gryciuk
Wydawca: Czwarta Strona
Rok wydania: 2015
Stron: 416

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...