piątek, 6 kwietnia 2018

Michał Wójcik - Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki


Wanda Kronenberg to niezwykła postać. W momencie wybuchu wojny miała 17 lat, ale wkrótce ta młoda dziewczyna zostaje skuteczną agentką, a jak wskazuje wynik badań Michała Wójcika pracowała jednocześnie dla Gestapo, AK i NKWD.
Autor wykonał naprawdę tytaniczną pracę. Z setek dokumentów rozrzuconych po archiwach i prywatnych szufladach, często niepełnych lub ze sobą sprzecznych złożył obraz kobiety, która z jednej strony fascynuje swoimi umiejętnościami i wolą przeżycia, z drugiej zaś wzbudza niechęć w związku ze współpracą z okupantami.
Wanda, występująca również pod imieniem Edith Müller, Wera Brzeska i kilkoma innymi we wrześniu 1939 roku miała do stracenia wszystko, bo jej żydowskie korzenie były jak wydany zaocznie wyrok śmierci. Starała się więc zrobić wszystko, aby odłożyć ten moment jak najbardziej w czasie. Podejmuje się naprawdę trudnej gry pracując jednocześnie dla kilku wywiadów - pisała meldunki dla naszej Armii Krajowej, dla Gestapo rozpracowywała polskie podziemie, a dla Rosjan obie te strony. Jednak w trakcie lektury dowiadujemy się, że ta lista niekoniecznie jest pełna. Wokół jej osoby tworzy się wiele niejasności, podejrzeń i wrogości. Pomimo to udaje jej się wychodzić z kłopotów obronną ręką dzięki manipulacjom, kłamstwom i świetnie opanowanym umiejętnościom uwodzenia mężczyzn.
Książka jest zapisem śledztwa, które Michał Wójcik rozpoczął całkiem zwyczajnie szukając tematu do zleconego przez gazetę dodatku na rocznicę powstania. Zamawiając w Bibliotece Narodowej książki trafił na wspomnienia Mieczysława Ćwikowskiego, który opisał epizod z kobietą z pejczem. Z tego jednej wzmianki stworzyła się historia, którą teraz możecie przeczytać. Ponadto w bibliografii znajdziecie około stu pozycji, które stanowiły źródło informacji. Dodatkowo w aneksie umieszczono kopie najważniejszych dokumentów. Na koniec zaś dołączone jest kilka fotografii (ja mam recenzencką wersję książki, która jest ich pozbawiona, więc nie opiszę szczegółów).
Oprócz wątku wojennego, autor przedstawia też (w formie beletryzowanej) śledztwo prowadzone przez porucznika - później kapitana - Kaskiewicza z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. próbuje on wykorzystać osobę agentki do rozgrywek politycznych.
Jeżeli szukacie nietuzinkowej opowieści o wojnie i agentach to będzie to propozycja właśnie dla was.Tytuł: Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki
Autor: Michał Wójcik
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2018
Stron: 318

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...