sobota, 28 kwietnia 2018

Taylor Stevens - Lalka


Vanessa Munroe musi stawić czoła trudnemu zadaniu - ma dostarczyć przesyłkę do kupca. Problem jest tylko w tym, że przesyłka jest żywa, a Munroe została porwana i szantażem zmuszona do podjęcia się tej misji.

"Lalka" to trzecia część serii rozpoczętej "Informacjonistką", a kontynuowanej w "Niewinnej", której autorką jest Taylor Stevens. Jest to także ostatnia część dostępna w tej chwili po polsku. Na tle poprzednich dwóch jest to najmocniejsza opowieść o Munroe. O ile wcześniej musiała ratować kogoś innego, tak tym razem na szali jest jej własne życie i życie jej bliskich. Co prawda, nie jest ich wielu, ale są to osoby, które znaczą dla niej naprawdę wiele. Dylemat, przed którym staje bohaterka, jest naprawdę trudny - czy do końca wypełnić narzucone siłą zadanie i spowodować cierpienia niewinnej osoby czy postarać się ją uratować i spowodować cierpienia niewinnych osób? Przeciwnik nie pozostawia jej zbyt dużego wyboru, więc Vanessa musi się zastosować do jego zasad gry. Tylko, że robi to do czasu, aż może te zasady zmienić na swoją korzyść. Nie będzie to łatwe, gdyż będzie miała przeciwko sobie dużą organizację i człowieka, który zna jej słabe punkty - zarówno psychiczne, jak i stricte fizyczne. Rozstrzygnięcie tego konfliktu nie będzie tak łatwo przewidywalne, a samo zakończenie ma bardzo gorzki posmak. Bo też sama tematyka nie jest łatwa - handel ludźmi to intratny interes, który nie wzbudza takiego zainteresowania ze strony władz jak narkotyki. Codziennie znikają ludzie, a jeśli nie ma bezpośredniego potwierdzenia, że to mogło być porwanie to informacja o tym wisi potem gdzieś na tablicy obok kilkunastu innych.
Stylistycznie jest tak samo jak wcześniej - niewiele dialogów, a całkiem sporo opisów. Dla mnie osobiście odbierało to trochę z dynamizmu akcji, której jednak było dużo. Fabuła biegła dwutorowo - Vanessa wykonuje swoje zadanie gdzieś w południowej Europie, a w Stanach swoją częścią zajmuje się Miles Bradford. Autorka dobrze pokazała różnice w działaniach tej dwójki. Munroe wykorzystuje swoje umiejętności i stara się nie zwracać na siebie uwagi. Natomiast Miles stosuje sporo materiałów wybuchowych, amunicji i nie idzie na akcję w pojedynkę. Oboje jednak w trakcie tej historii tracą naprawdę wiele, ale też coś zyskują.


Tytuł: Lalka / The Doll
Autor: Taylor Stevens
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2014 / 2012
Stron: 344

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...